Richard Brautigan: Pstruholov v Amerike

O živote Richarda Brautigana sa vie málo. Novinárom a kritikom poskytol iba jedno jediné interwiev, ani jeho monografisti neprinášajú nové a neznáme údaje. Napriek tomu legenda menom Brautigan žije svoj internetový život, jeho meno nechýba ani na jednej z

"Všimol som si starnúcich ľudí stredného veku, ktorých vždy stretnete na preplnených autobusových staniciach, ale nikdy nie na prázdnych. Vyskytujú sa iba v skupinách a zrejme žijú na prepchaných autobusových staniciach. Všetci vyzerali, ako by sa im páčili tie staré pesničky z jukeboxu…"

o stránok s beatnickou tematikou a jeho fotografia sa na nás pozerá zo všetkých titulných stránok jeho kníh.
Richard Brautigan sa narodil 30. Januára 1935 v Tacone pri Washingtone ako najstaršie dieťa Bernarda a Mary Lull Brautiganovcov. Jedna z legiend, ktorými je tento spisovateľ opradený, hovorí, že nikdy nepoznal svojho otca. Pochádzal z pomerne chudobnej rodiny, nikdy neštudoval na vysokej škole, istý čas však pôsobil ako poet in residence v kalifornskom technologickom inštitúte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O detstve Brautigan hovoril málo, ba takmer vôbec. V roku 1955 sa liečil v Oregon State Hospital na psychiatrii, kde mu diagnostikovali paranoidnú schizofréniu a podstúpil liečbu elektrickými šokmi.
Niekedy na sklonku päťdesiatych rokov sa presťahoval do San Franciska a hádam aj to je jedným z dôvodov, prečo ho časť čitateľov aj literárnej kritiky priraďuje ku Beat generation, hoci on sám sa ku beatnikom nehlásil. Za ženu si vzal Japonku a viackrát Japonsko navštívil, čo sa možno odrazilo aj v jeho tvorbe. Viaceré jeho básne svojou krátkosťou a výstižnosťou pripomínajú japonské haiku.
Debutoval knihou poézie Prestri mramorový čaj, v ktorej je 24 básní. Neskôr vydal viacero kníh, či len zošitkov s dosť zvláštnymi názvami - Návrat riek, Stopár Galilejský, Antikoncepcia versus banícka katastrofa v Springhille, Rommel vchádza hlboko do Egypta, Nakladať ortuť vidlami, 3O. júna, 30. júna… Jedna z jeho knižiek sa volá Zasaď túto knihu, prosím - obsahuje tri balíčky s trávovými semienkami, vzadu na prebale je namiesto návodu báseň. "Čitateľ" sa tak stáva stvoriteľom života, jeho priamym pozorovateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Miláčikom hipisákov, beatnikov sa Brautigan stal, keď mu vyšla kniha V melónovom cukre - predalo sa jej viac ako milión výtlačkov a stala sa kultovou knihou hnutia hippies. V americkom meste Burlington je dodnes knižnica, ktorej vznik inšpirovala iná Brautiganova kniha Potrat - historická romanca 1966, paródia ľúbostného romániku. Podobnú totiž Brautigan opísal sám - knižnicu, do ktorej ľudia nosia knihy, ktoré doma napísali a ktoré nikdo nebude čítať. Napríklad s názvom Pestovanie kvetov pri svetle sviečok v hotelových izbách, knižnica, ktorú môžete navštíviť hoci aj o polnonoci. Knihovníčí v nej muž, ktorý tam jedného dňa tiež prišiel so svojou knižkou a už tam zostal. Žije tam v pokoji so svojou dievčinou menom Vida, ktorá je taká krásná, že sa kvôli nej mužI trávia kyselinou soľnou. Jedného dňa zistia, že dievčina je tehotná a nasleduje cesta do Mexika, cesta za potratom, ktorá je trochu komplikovaná Vidinou krásou.
Všetky Brautiganove knihy sú plné absurdity, prekvapení, krásnych detailov až drobnokresby a humoru. Slovenský spisovateľ Daniel Hevier jeho texty nazval Brautigany. " Ruky sú veľmi pekná vec, najmä keď sa vracajú z milovania… "
Ani slovenským čitateľom Brautiganove knižky predstavovať netreba. V osemdesiatych rokoch vyšiel v Slovenskom spisovateli súbor jeho troch próz Pstruholov v Amerike (1967), najznámejšia a možno aj najlepšia z jeho kníh, Howklineovská príšera, najvtipnejšia a najabsurdnejšia paródia na western, a Aby to vietor všetko neodvial.

SkryťVypnúť reklamu

Pstruholov v Amerike charakterizuje hádam najviac jeho možno až naivné videnie sveta, osobitý jazyk, špeciálne, na metafory sa meniace prirovnania, čosi, čo možno najviac pripomína detskú reč a zdanlivo nemá žiadnu dejovú líniu. "V dôsledku ľudskej potreby som odjakživa túžil napísať knižku , ktorá by sa končila slovom majonéza," píše Richard Brautigan v knihe Pstruholov v Amerike a hádajte akým slovom sa táto kniha končí?
Richarda Brautigana našli v jeho byte 25. októbra 1984 s fľaškou, puškou a prestrelenou hlavou...

Autor: VERONA ŠIKULOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 679
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 465
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 441
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 453
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 582
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu