a kontaktovať poradcovia v oblasti dôchodkového sporenia s licenciou, tzv. sprostredkovatelia starobného sporenia. Oslovujú potenciálnych záujemcov o vstup do 2. piliera a vytvárajú im príležitosť uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Rozhodnutiu o vstupe do 2. piliera by malo predchádzať získanie maximálneho množstva informácií o dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), do ktorej chceme vložiť svoje peniaze a sporiť si na dôchodok. Nemenej dôležitou je potreba poznať fungovanie a možnosti nového systému. Len tak sa môžeme zodpovedne rozhodnúť a zvoliť si najvýhodnejšiu možnosť zapojenia sa do nového dôchodkového systému. Okrem propagačných materiálov dô-chodkových správcovských spoločností a edukácii v médiách sa informácie o možnosti zapojenia sa do 2. piliera môžeme dozvedieť práve od sprostredkovateľov.
Sprostredkovatelia sú zástupcovia dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorí ponúkajú starobné dôchodkové sporenie a sú oprávnení sprostredkovať nám uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s DSS. Každý sprostredkovateľ musí mať na túto činnosť licenciu od Úradu pre finančný trh, ktorú získa na základe zloženia odbornej skúšky. Jeden sprostredkovateľ môže zastupovať len jednu DSS. Zoznam sprostredkovateľov, ktorí zastupujú konkrétnu DSS musí byť uvedený na internetovej stránke danej DSS. Zoznam všetkých licencovaných sprostredkovateľom nájdeme na internetovej stránke www.uft.sk .
Aké práva a povinnosti má sprostredkovateľ?
Každý sprostredkovateľ musí mať na svoju sprostredkova-teľskú činnosť licenciu od Úradu pre finančný trh. "Odporúčame, aby ste si pri každom stretnutí s ním vyžiadali licenciu na na-
hliadnutie," upozorňuje Marek Lendacký, riaditeľ sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia MPSVaR SR. Sprostredkovateľ nám musí ukázať štatúty a informačné prospekty dôchodkových fondov DSS, ktorú zastupuje. Tieto materiály vysvetľujú, ako bude DSS v dôchodkových fondoch investovať. "Sprostredkovať môže na základe vašich osobných údajov a na vaše požiadanie urobiť osobnú prognózu vášho budúceho dôchodku z 2. piliera," dodáva M. Lendacký. "Upozorňujem, že pôjde len
o prognózu vášho budúceho dôchodku z 2. piliera, pretože dôchodok v tejto výške vám nemôže nikto zaručiť. Na porovnanie si môžete urobiť prognózu s rovnakými vstupmi aj pomocou dôchodkovej kalkulačky na internetových stránkach DSS alebo na stránke ministerstva www.dochodok.gov.sk ," dopĺňa M. Lendacký.
Čo sprostredkovateľ nesmie
Sprostredkovatelia nám podľa zákona nesmú dávať darčeky
a ponúkať účasť v rôznych hrách a súťažiach, ani ponúkať služby, ktoré nesúvisia so sporením na dôchodok. Sľuby o tom, že vstupom do 2. piliera, budeme mať automaticky vyšší dôchodok, ako keby sme zostali prispievať výlučne do 1. piliera, patria tiež do kategórie zakázaných. Ak nám sprostredkovateľ sľubuje konkrétnu výšku vášho budúceho dôchodku a konkrétnu výšku zostatku na vašom dôchodkovom účte, nespráva sa v súlade so zákonom a s vyhláškou, to znamená, že postupuje protizákonne. Výšku dôchodku môžu DSS vopred len predpokladať, ale nie zaručiť. Zakázané je tiež uvádzanie konkrétnej výšky zhodnotenia našich peňazí na osobnom dôchodkovom účte. Do 30. júna budúceho roku nám nemôže sprostredkovateľ hovoriť, koľko klientov sa už zapojilo do jeho DSS. Ak by sprostredkovateľ porušil niektoré zo spomínaných pravidiel je potrebné nahlásiť to Úradu pre finančný trh: 02 57 268 179 (199).
Pozor na tiperov
V súvislosti so sprostredkovaním starobného sporenia sa sprostredkovatelia snažia využiť služby takzvaných tiperov. Táto kategória ľudí nedisponuje licenciou na sprostredkovanie dôchodkového poistenia, ale snaží sa rôznymi spôsobmi propagovať DSS a osloviť potenciálnych záujemcov so vstupom do 2. piliera. Na otázku, či môže DSS zamestnávať takýchto ľudí bez licencie, aby nadháňali klientov sprostredkovateľom s licenciou, sme sa opýtali Romana Fuseka, riaditeľa odboru dôchodkového sporenia na Úrade pre finančný trh. "Činnosť smerujúcu k uzavretiu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení a poskytnutie odborného poradenstva v oblasti starobného dôchodkového sporenia môžu vykonávať len sprostredkovatelia s licenciou," informuje R. Fusek. A dodáva: "Ak občan pre nejakého licencovaného sprostredkovateľa osloví potenciálneho klienta, poskytne mu základné údaje o 2. pilieri a dohodne stretnutie s licencovaným sprostredkovateľom, ktorý zabezpečí podpísanie zmluvy, je to porušenie zákona. V takomto prípade zákon porušil aj sprostredkovateľ, aj tento občan."
Autor: Adriána Bendová