Spotrebiteľské úvery vlani zlacneli o zhruba tri percentá. Ešte väčšmi zlacneli hypotekárne úvery, keď najlepší klienti si teraz dokážu požičať za 4 percentá ročne. Na jednej strane je to dôsledok rastúcej konkurencie na bankovom trhu, na strane druhej pôsobia nízke úrokové sadzby Národnej banky Slovenska. Bankám sa už viac oplatí hľadať "úveruchtivého" klienta, ako ukladať voľné peniaze v centrálne banke.
Bankový sektor tvorí 18 bánk a tri pobočky zahraničných bánk. Sektor ako celok možno charakterizovať ako kapitálovo aj finančne stabilizovaný.
Rezervy a opravné položky
Slovenský bankový sektor hospodáril do konca septembra roku 2004 so ziskom 9,206 mld. Sk. Väčšina bánk dosiahla zisk v celkovej výške 9,217 mld. Sk, ktorý však znížila strata časti bankového sektora v objeme 11,41 mil. Sk. V rovnakom období uplynulého roka do-siahli banky pôsobiace na slovenskom trhu zisk na úrovni 7,702 mld. Sk. Ku koncu septembra tohto roka vytvorili komerčné banky 19,012 mld. Sk rezerv a opravných položiek, pričom rozpustili 22,672 mld. Sk rezerv a opravných položiek. Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska.
Bilančná hodnota bankových domov pôsobiacich na slovenskom trhu predstavovala ku koncu septembra 983,197 mld. Sk. Komerčné banky evidovali 248,566 mld. Sk štandardných úverov poskytnutým klientom.
Vklady klientov sa na celkovej hodnote pasív bankového sektora podieľali 63,2 %, keď predstavovali 631,598 mld. Sk. Základné imanie bánk bolo 40,443 mld. Sk a dlhodobé prostriedky zahraničných pobočiek od ich centrál 2,845 mld. Sk. Rezervy bankového sektora predstavovali 19,271 mld. Sk. Definitívne výsledky za celý rok 2004 ešte nie sú k dispozícii.
Hypotekárne obchody
Z pätnástich univerzálnych bánk slovenského bankového sektora má deväť bánk a jedna pobočka zahraničnej banky povolenie vykonávať hypotekárne obchody. Banky do polovice minulého roka uza-vreli s klientmi takmer 50-tisíc zmlúv o poskytnutí hypotekárneho úveru a schválili úvery vo výške 39,6 mld. Sk. Banky zároveň do konca júna vydali 34 emisií hypotekárnych záložných listov v celkovej menovitej hodnote 21,1 mld. Sk. Hypotekárne bankovníctvo sa dynamicky rozvíja a hypotéky sa stali lídrom na trhu úverov.
Súčasná situácia svedčí o tom, že proces reštrukturalizácie prebehol úspešne. Môže to posúdiť každý podnikateľ, ale aj občan. Napríklad vysoká konkurenčnosť trhu s hypotekárnymi úvermi sa premieta do veľmi výhodných pre občanov úrokových sadzieb. Rozvíjajúci sa systém úverovania malých a stredných podnikov už cítiť v slovenskej ekonomike. Prišli silní investori s medzinárodnou reputáciou, ktorí zabezpečili integráciu slovenského bankového sektora do európskeho a globálneho finančného trhu. Preto považujem proces reštrukturalizácie slovenského bankového sektora a privatizácie vybratých bánk za úspešný. Pritom je za taký považovaný aj medzinárodným spoločenstvom - hodnotiace správy EÚ, OECD, MMF, Svetovej banky a ďalších to jednoznačne potvrdzujú. Reforma bankového sektora je považovaná za najúspešnejšiu reformu vlády v uplynulom volebnom období. To všetko prispieva k zvýšeniu kredibility Slovenska, jeho atraktivity pre investorov, ale aj k rozvoju domáceho podnikania.
Náhrady klientom
Fond ochrany vkladov (FOV) vyplatil od roku 1999 do konca minulého roka vyše 184-tisíc klientom štyroch skrachovaných bánk náhrady v objeme 19,896 mld. Sk. Konkrétne ide o klientov AG Banky, Slovenskej kreditnej banky (SKB), Dopravnej banky a Devín banky, ktoré boli postupne v rokoch 1999 až 2001 vyhlásené za neschopné vyplácať vklady. Agentúru SITA o tom informoval predseda prezídia FOV Rudolf Šujan. Na celkovom objeme sa v najväčšej miere podieľala Devín banka, pričom ku koncu vlaňajška vyplatil FOV celkovo náhrady za nedostupné vklady jej klientom vo výške 11,613 mld. Sk. Klientom Dopravnej banke fond vyplatil 2,223 mld. Sk, pri SKB to bolo 4,318 mld. Sk a klientom AG Banky vyplatil fond 1,743 mld. Sk.
Finančné prostriedky na vyplácanie náhrad zabezpečoval FOV z vlastných zdrojov vytvorených príspevkami bánk, ktorých výška v decembri 1999 bola 2,26 mld. Sk. "Tieto vlastné zdroje postačovali v plnej miere len na vyplácanie náhrad vkladateľom AG Banky, ďalšie zdroje sme získali formou mimoriadneho príspevku od bánk v roku 2000 vo výške 795 mil. Sk," povedal R. Šujan. Ako pokračoval, najväčšia časť finančných prostriedkov bola zabezpečená formou úverov od Národnej banky Slovenska, a to úverom vo výške 2,97 mld. Sk pri SKB, 2,3 mld. Sk pri Dopravnej banke a 11,651 mld. Sk pri Devín banke.
Slováci míňajú, ale aj šetria
Obyvatelia Slovenska míňajú peniaze, ale ich aj šetria. "Ľudia veria, že ekonomika bude fungovať. Inak by sa totiž nevrhali do dlžôb, ktoré by neboli schopní splácať," uviedol generálny riaditeľ Sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu SR Pavol Baláž. Celoročne prispel obchod k tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) 11,5 percentami v nominále, čo je pomerne významný prírastok. Celkový objem vkladov obyvateľstva podľa neho poklesol pre zhodnocovanie slovenskej koruny. Záporný príspevok vkladov obyvateľstva signalizuje podľa údajov centrálnej banky jednak snahu o alokáciu úspor do iných aktív, ale súčasne môže byť spojený aj s rastúcim spotrebným dopytom.
Rastie počet lúpeží
Osobitosťou uplynulého roka boli bankové lúpeže. Ich počet sa oproti minulosti znásobil. Preto každú banku na Slovensku budú musieť chrániť bezpečnostné a poplachové systémy. Tie budú napojené na stredisko registrovania poplachov Policajného zboru alebo poplachový systém prevádzkovaný SBS, obecnou políciou či vlastnou ochranou. Objekty bánk budú musieť byť zabezpečené kamerovým bezpečnostným systémom s 24-hodinovým kvalitným záznamom.
Autor: Edo Žitňanský