
Ukrajinská žena na demonštrácii proti prezidentovi. FOTO - REUTERS
Prezident Leonid Kučma bol obvinený z účasti na vražde novinára Heorhija Gongadzeho. Informácie o jeho účasti na celom rade trestných činov, počínajúc korupciou a končiac vraždami, vyniesol na verejnosť bývalý člen jeho ochranky, keď zverejnil tajne získané nahrávky z prezidentskej kancelárie.
Hrozba vedľajšej koľaje
Hoci Kučma tvrdí, že vyšetrovanie podporuje, nenechá si nikdy ujsť príležitosť, aby ostro kritizoval svojich odporcov. V denníku Financial Times napísal, že „mojimi hlavnými odporcami sú presne tí, ktorí sa snažili prekaziť prerod Ukrajiny na trhovú ekonomiku“. Verejne odsúdil davy protestujúcich ako „stádo pod všemožnými zástavami“.
Pokiaľ bude Kučma i naďalej vzdorovať, pokiaľ bude prenasledovať svojich politických protivníkov a médiá a pokiaľ bude brzdiť vyšetrovanie, hrozí nebezpečenstvo, že svet Ukrajinu presunie na vedľajšiu koľaj.
Vlády západných štátov sa na Ukrajine už dlhší čas intenzívne angažujú. Zo všetkých bývalých sovietskych republík je Ukrajina najväčším príjemcom americkej pomoci a celosvetovo je v tomto rebríčku na štvrtom mieste. V rokoch 1991 až 1997 poskytla Európska únia a jej členské štáty 5,2 miliardy ECU, z toho 1,8 miliardy v grantoch. A od začiatku 90. rokov schváli Svetová banka viac než tri miliardy dolárov v pôžičkách a grantoch a dve záruky vo výške 220 miliónov dolárov.
Prezidentov úpadok
Mohutný záujem Západu o Ukrajinu bol a je motivovaný predovšetkým geopolitickými úvahami. Ja sám som sa na Ukrajine intenzívne angažoval, ale mojím cieľom bolo pomôcť Ukrajine a ďalším bývalým sovietskym republikám pri prerode z uzatvorených spoločností na otvorené. Na podporu Ukrajiny som vynaložil vyše sto miliónov dolárov.
So súčasným prezidentom Leonidom Kučmom som sa prvý raz stretol v roku 1994, keď kandidoval na prezidentský post. Bývalý americký prezident Richard Nixon nás vtedy pozval na spoločný obed. Nixon v ten istý deň, ako to už býva, zomrel, a tak som s Kučmom obedoval sám.
V tom čase na mňa budúci prezident Ukrajiny zapôsobil ako muž omnoho energickejší a odhodlanejší než jeho predchodca.
Po tomto sľubnom začiatku som úpadok Kučmovho správania i činov sledoval s o to väčším rozčarovaním. Počas jeho druhej volebnej kampane som videl rastúci tlak na nezávislé médiá a rôzne pochybné praktiky okolo volieb. Varoval som západných predstaviteľov, ktorí prezidentove excesy tolerovali pre citlivú geopolitickú polohu Ukrajiny. Varoval som ich, že jeho znovuzvolenie posilní moc skorumpovaných oligarchov, ako je Oleksander Volkov, ktorý finančne zaštítil Kučmovu prezidentskú kampaň. Vlani vo februári Kučma Volkovovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie za zásluhy. Tomu istému Volkovovi, ktorého pranie špinavých peňazí bolo konečným cieľom Gongadzeho pátrania.
Najťažšie chvíle
Naposledy som prezidenta Kučmu videl v novembri. Stalo sa tak počas súkromnej schôdzky v prezidentskom úrade na Ulici Bankova. Bol som úplne vyvedený z miery, ako jedovato hovoril o premiérovi Viktorovi Juščenkovi a bývalej vicepremiérke Julii Timošenkovej. Povedal som mu, že pár hodín predtým som sa práve s Juščenkom stretol a že ten sa svojou oddanosťou prezidentovi Kučmovi nijako netajil. Nakoniec som sa dostal do veľmi nepríjemnej situácie, keď som musel prehovárať Juščenka, aby sa Kučmovi pokúsil vyhovieť. Stalo sa to pred tým, než vyšla najavo Kučmova možná úloha v zavraždení novinára Gongadzeho.
Ulice sa plnia demonštrantmi, ktorí volajú po riadnom vyšetrení prípadu a čím ďalej viac aj po Kučmovej rezignácii. Pokiaľ Kučmovi záleží na tom, aby Ukrajina prežila ako nezávislý demokratický štát, musí za svoje činy prevziať plnú zodpovednosť a ustúpiť, kým nebudú zverejnené výsledky vyšetrovania. Západ musí zaujať jasný postoj a odsúdiť Kučmovo správanie i činy. Medzinárodné spoločenstvo musí prestať s prezidentom Kučmom rokovať, pokiaľ nebude nestranné vyšetrovanie pri konci a kým ľudia zodpovední za Gongadzeho smrť nebudú postavení pred spravodlivosť.
Moja vôľa pomáhať rozvoju otvorenej spoločnosti na Ukrajine nijako neutícha. Žiadam ostatných darcov, aby ani oni neprestali podporovať tamojšiu občiansku spoločnosť. Bolo by tragické, keby Kučmove chyby prinútili medzinárodné spoločenstvo, aby ukrajinskú spoločnosť ponechalo svojmu osudu práve v týchto najťažších chvíľach.
GEORGE SOROS(Autor je predsedom Inštitútu pre občiansku spoločnosť a Soros Fund Management)
© Project Syndicate