Seizmológovia včera len skúmali, čo sa vlastne stalo. Príčin, prečo sa tsunami nezopakovalo, mohlo byť viacej. Najčastejšie však opakovali, že na rozdiel od zemetrasenia spred troch mesiacov tentoraz nedošlo k pohybu morského dna smerom hore alebo dole.
"Ak sa morské dno nepohne a len sa zatrasie, potom sa nerozhýbe ani voda," povedal denníku The Washington Post Bruce Presgrave, geofyzik z Národného informačného centra pre zemetrasenia.
Zemetrasenie 26. decembra malo silu 9 stupňov magnitúda a prišlo nato, ako sa dve tektonické dosky pri brehoch Indonézie prekryli. Jedna vyskočila na druhú a zdvihla morské dno až o 20 metrov.
Zemetrasenie z 28. marca malo silu 8,7 stupňa magnitúda a došlo k nemu na tom istom tektonickom zlome, len 160 kilometrov južnejšie. Všetko však nasvedčuje, že tektonické platne sa tentoraz neprekryli. Buď sa len zatriasli, alebo sa posunuli jedna vedľa druhej. Nedošlo tak k zásadným zmenám na profile morského dna. Voda sa nedostala do pohybu.
Toto zemetrasenie nebolo také ničivé aj preto, že väčšina energie, ktorá sa následne uvoľnila, nesmerovala k brehom Ázie, ako to bolo v decembri, ale smerom na juh, kde nie je veľa pevniny.
Pre expertov nebolo zemetrasenie prekvapením. Jedenásť dní pred ním varovali seizmológovia pod vedením Johna McCloskeyho v časopise Nature, že Zem sa opäť zatrasie. Po Vianociach sa pri brehoch Sumatry zvýšil tlak na tektonické platne, ktoré sa tam stretávajú. Ich predpoveď sa splnila.
"A tu sa to nekončí," varuje geologička Lori Denglerová z kalifornskej Humboldtovej univerzity. "Otázka je, kedy a aké veľké bude ďalšie zemetrasenie."
MATÚŠ KOSTOLNÝ