Na pláži na ostrove Phukét turisti zostávajú, miestni hotelieri tiež tvrdia, že zatiaľ nemali príliš veľa zrušených rezervácií. Po zemetrasení sa však desia, že turisti sa opäť vyľakali a neprídu. FOTO - TASR/EPA |
Tri mesiace bojovala juhovýchodná Ázia, aby získala späť svoju povesť turistického raja na zemi. Domáci i zahraničný turistický priemysel rozbehol masívnu kampaň a lákal cudzincov na výrazné zľavy a nižšie ceny v letoviskách. Pondelňajšie zemetrasenie neďaleko indonézskej Sumatry zrejme vráti všetko úsilie na začiatok.
Po minuloročnom decembrovom tsunami presviedčali cestovky svojich klientov, že podobná katastrofa sa už nemôže zopakovať. Pred troma mesiacmi zahynulo asi 300-tisíc ľudí vrátane takmer dvoch tisícok turistov. Teraz sa obávajú, že sa im to vráti späť ako bumerang, hoci počet obetí bude neporovnateľne nižší.
"Mohlo by to mať psychologický efekt na niektorých hostí. Zaznamenali sme už niekoľko stornovaní, ale nebolo to nijako dramatické," povedal pre agentúru Reuters Pattanapong Aikwanich, prezident asociácie hotelov na známom thajskom ostrove Phukét.
Práve Thajsko najviac bojuje o návrat turistov. Začali sa vracať a z 32-tisíc izieb na ostrove obsadili 40 percent. Hoci sa stále nedotiahli na čísla z marca minulého roka, keď bolo obsadených až 75 percent izieb, hotelieri boli optimisti. Verili, že zimná sezóna už bude v plnom prúde.
Prvé čísla ešte o obetiach medzi turistami nehovorili. Švédske ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ hlási dvoch nezvestných ľudí, ktorí boli na ostrove Nias. Mŕtvych cudzincov však môže byť viac, keďže Nias je známym rajom pre surfistov. (mim)