Pobrežie husto obývanej Sumatry zostalo tentoraz ušetrené ľudských aj materiálnych strát. Japonskí seizmológovia, ale upozorňujú, že Indonézii ďalej hrozia následné otrasy pôdy so silou okolo osem stupňov magnitúda.
Skalnatý ostrov Nias je považovaný za raj surfistov pre vynikajúce vlny. Z jeho hlavného mesta Gunungsitoli podľa prvých správ veľa nezostalo a väčšina budov sa zrútila. Prvé lietadlo s pomocou na zničenom letisku pristálo až včera večer. Indonézska televízia odvysielala zábery, ako ľudia na motorkách prevážajú do márnic mŕtvoly. Mnoho ciest je zničených, netečie pitná voda a prerušené sú aj dodávky elektrickej energie. Na viacerých miestach vypukli požiare.
"Odhaduje sa, a zatiaľ je to ale hrubý odhad, že počet mŕtvych by sa mohol pohybovať medzi jedným a dvoma tisícmi," povedal indonézsky viceprezident Jusuf Kalla.
Zástupca starostu Agus Mendrofa povedal, že asi 10-tisíc obyvateľov utieklo do vyššie položených miest v obavách pred tsunami a vyzval záchranárov, humanitárnych pracovníkov a zdravotníkov, aby prišli na Nias pomôcť. Pri decembrovej katastrofe tam prišlo o život 340 osôb a asi 10-tisíc ich stratilo domovy.
OSN chystá vyslanie vrtuľníkov, aby zhodnotili rozsah škôd. Na Nias dorazil prvý tím Medzinárodného výboru Červeného kríža, dodávky potravín, liekov, stanov i lekárov. (reuters, čtk)