Vlny neprišli, informácie a varovanie áno

V pondelok v noci sa po jednom z historicky najsilnejších zemetrasení Indickým oceánom neplížila obrovská vlna, ktorá by sa chystala udrieť na pobreží Thajska, Indie, Srí Lanky či Malajzie.

Na zábere indonézskej televízie obyvatelia Niasu zhotovujú truhly pre mŕtvych. FOTO - REUTERS

V pondelok v noci sa po jednom z historicky najsilnejších zemetrasení Indickým oceánom neplížila obrovská vlna, ktorá by sa chystala udrieť na pobreží Thajska, Indie, Srí Lanky či Malajzie. Na rozdiel od 26. decembra, keď obrovské vlny dorazili a nik to netušil, tentoraz sa cez oceán šírili informácie, že riziko tsunami je po zemetrasení obrovské. Nič také sa napokon nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Epicentrum zemetrasenia so silou 8,7 magnitúda bolo len 160 kilometrov juhovýchodne od toho decembrového. A hoci ešte stále neexistuje systém včasného varovania, tentoraz boli úrady, obyvatelia aj turisti na pobreží pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

Asi trojmetrová vlna sa privalila len na indonézsky ostrovček Simeulue, ktorý leží blízko k epicentru. Podľa prvých, nie úplne spoľahlivých údajov tam zahynulo najmenej 15 ľudí a voda poškodila prístav i letisko.

Najväčší rozdiel oproti decembru bol v tom, že Tichomorské centrum včasného varovania pred tsunami na Havaji vydalo správu, že po zemetrasení existuje riziko tsunami a štáty, ktorým to bolo určené, to tentoraz zobrali vážne. Informácia sa expresne začala šíriť elektronickými médiami, ľudia sa navzájom telefonicky informovali. Reagovať dokázali aj štátne úrady - rozozvučali sa chrámové zvony, policajti a vojaci v uliciach varovali obyvateľov pred rizikom a organizovali evakuáciu.

Dôležité je, že obyvatelia vedia, čo robiť - rýchlo zobrať najnutnejšie a odísť do vnútrozemia alebo do vyšších nadmorských výšok. Panika vznikla najmä na Banda Acehu, ktorý bol blízko zemetraseniu a pred troma mesiacmi tam zahynulo najviac ľudí, napísala agentúra Reuters. "Voda, voda sa znovu valí," opísal nočnú náladu v uliciach mladý štátny úradník.

SkryťVypnúť reklamu

"Systém fungoval tentoraz oveľa lepšie," povedal koordinátor záchranných prác z Organizácie Spojených národov Jan Egeland. Len tri mesiace po tragédii ľudia vedia, ako sa majú správať. Priamo v epicentre zemetrasenia a v jeho blízkosti nahrádzajú systém včasného varovania samotné otrasy - indonézski obyvatelia sa poučili, že sa treba ukryť na čo najvyššie miesta a zotrvať tam, kým nie je jasné, že nebezpečenstvo pominulo.

Silné zemetrasenie potvrdilo, že systém včasného varovania je v tejto seizmicky mimoriadne aktívnej oblasti nevyhnutný. Pomocou seizmometrov dokáže presnejšie rozlíšiť, či po silných otrasoch skutočne hrozia tsunami a ktoré oblasti sú ohrozené. Pracovať by mal v Indickom oceáne od polovice budúceho roku, v Indonézii ho však úplne dokončia pravdepodobne až v roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň je pondelňajší "test pripravenosti" aj mementom. Tsunami sa môže zopakovať oveľa skôr ako raz za niekoľko storočí, čo treba brať do úvahy pri obnove pobrežia.

AKO REAGOVALI

Indonézia - ľudia na Banda Acehu bezprostredne po silnom zemetrasení opustili domovy a snažili sa dostať na vyvýšené miesta.

Srí Lanka - dve hodiny po zemetrasení sa rozozvučali sirény a na pobreží zdevastovanom v decembri prechádzali policajné autá s megafónmi. Obyvateľov vyzvali, aby opustili domovy a schovali sa vo vnútrozemí.

India - pomohli informácie miestnych médií a skutočnosť, že ľudia žijúci na pobreží vedia ako reagovať. Varovať ľudí prišli aj policajti.

Thajsko - Najefektívnejšie sa ukázalo spravodajstvo miestnej rozhlasovej stanice a televízie, ulice pri plážach, ale križovali aj autá s miestnymi úradníkmi, ktorí vyzývali ľudí, aby oblasť opustili.

SkryťVypnúť reklamu

Malajzia - varovanie dostali ľudia na v decembri tsunami zasiahnutom západnom pobreží do jednej hodiny. Miestni úradníci a polícia varovali dom po dome ľudí, hotely a rybárov pred možným úderom obrovských vĺn. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu