BRATISLAVA - Posilňovanie právomocí obecných polícií nie je správne, lebo by mohli vzniknúť paralelné bezpečnostné zložky popri štátnej polícii. Tvrdí to člen parlamentného výboru pre verejnú správu Miroslav Číž zo Smeru. Prihovára sa za to, aby obecné polície zostali iba poriadkovým orgánom obcí.
Čížovi sa nepozdáva, že obecné polície môžu človeka zadržať a zasiahnuť tak do osobných slobôd. "Ozbrojené polície tohto typu nepovažujem za ideálne aj preto, že samospráva sa môže občas vymknúť kontrole a nemáme mechanizmus nápravy nesprávnych rozhodnutí týchto policajtov," hovorí. Podľa neho je spornou aj kvalita policajtov, najmä v menších mestách, kde vraj dostatočne neovládajú zákony. Očakáva však, že trend posilňovania ich právomocí bude pokračovať.
Hovorca mestskej polície v Bratislave Peter Pleva tvrdí, že ľudia majú s mestskými policajtmi dobré skúsenosti a o konkurenčnom boji so štátnou políciou nič nevie. "Tí, čo sa s nami stretli pri represívnej činnosti, nás určite radi nemajú." Posťažoval sa, že právomoci mestskej polície sa končia na hraniciach jej mesta - aj keď prenasleduje zločinca. Pripustil, že potom môže zavolať na pomoc štátnu políciu.
Martia Korch, policajný hovorca z Trnavy, hovorí, že štátni policajti majú so svojimi mestskými kolegami dobré skúsenosti a vhodne sa dopĺňajú. V Trnave mestská polícia prevádzkuje kamerový systém, ktorý využívajú aj štátni policajti pri pátraní po zločincoch. "Dokážeme cez tento kamerový systém zistiť aspoň podobizeň páchateľa."
Častý názor občanov, že mestskí policajti sú zbytoční, odmieta poslanec SDKÚ a primátor Holíča Vladimír Horák. "Len by potrebovali viac právomocí," mieni. Pomohlo by to najmä pri legitimovaní.
Jedným z miest, kde mestskú políciu nemajú, sú Medzilaborce. Súčasný poslanec Michal Repčík sa prihovára, aby sa to zmenilo. Štátnych policajtov je vraj málo a "nemajú pri najlepšej vôli" šancu udržať verejný poriadok. Medzilaborce si však vlastných policajtov zatiaľ nemôžu dovoliť. (rp)