ísal.
"Jeho výjazd bol pozastavený," povedal hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga s tým, že Podhorský "bude potrebovať bezpečnostnú previerku NBÚ".
Podhorský mal doteraz len previerku na stupeň vyhradené, ktorú na základe osobného dotazníka vydáva ministerstvo zahraničných vecí.
Kazachstan je na zozname krajín, kam podľa interného predpisu ministerstva nie je potrebná previerka NBÚ. Úrady v Kazachstane už súhlasili s Podhorského príchodom a odísť tam mal v týchto dňoch.
V zozname agentov ŠtB sa objavil aj veľvyslanec Slovenska v Nigérii Dušan Hajdušek a Viera Štupáková, ktorá pôsobí vo Fínsku. Obaja však majú podľa Tomagu bezpečnostnú previerku NBÚ.
Riaditeľ Kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan povedal, že bezpečnostným rizikom je len vedomá spolupráca s ŠtB a "evidencia v samotnom zväzku nie je záväzná". Podľa neho NBÚ skúma každého individuálne, pretože už mali aj prípad, že sa "spisový zväzok agenta" uzatvoril iba formálne. Brvnišťan však dodal, že väčšina ľudí, ktorí sú vedení ako agenti, aj vedome s ŠtB spolupracovala.
Podľa časopisu Týždeň na ministerstve zahraničia pracujú aj ďalší ľudia evidovaní ako agenti ŠtB. Ide o bývalého veľvyslanca Stálej misie Slovenska pri OSN vo Viedni Alojza Némethyho. Previerku NBÚ zatiaľ nemá, lebo úrad ešte nestihol rozhodnúť. Ďalším bývalým agentom je Peter Zsoldos, ktorý bol veľvyslancom v Portugalsku a Spojených arabských emirátoch. Aj ten dnes pracuje na ministerstve a je riaditeľom kancelárie štátneho tajomníka Józsefa Berényiho. Zsoldos pre časopis povedal, že má previerku NBÚ.
Na otázku SME, či títo ľudia zostanú v pracovnom pomere na ministerstve, Tomaga odpovedal, že ministerstvo "rešpektuje zákon o ochrane utajovaných skutočností". Podobne odpovedal aj na otázku, či bude ministerstvo aj v budúcnosti vysielať na zastupiteľské úrady bývalých agentov ŠtB.
ROMAN KRPELAN