
FOTO - ARCHÍV
Ministerka financií Brigita Schmögnerová začiatkom decembra uviedla, že sa práve skončil jeden z najvýznamnejších projektov tejto vlády. Vyhlásila to pri príležitosti podpisu zmluvy medzi štátom a maďarskou sporiteľňou OTP Bank o predaji Investičnej a rozvojovej banky. Týmto projektom totiž bola reštrukturalizácia slovenského bankového sektora, ktorej záverečným krokom bol predaj veľkých štátnych bánk strategickým investorom.
Náklady na ozdravenie bánk boli vyššie ako výnosy, jeho prínosom je však napríklad aj pokles úrokových sadzieb. Analytici tiež hodnotia tento proces pozitívne. Podľa ich názoru banky konečne dostali ozajstných vlastníkov, ktorí sa budú viac starať o kvalitu služieb a ziskovosť ako o hocičo iné. Okrem toho štát, ktorý sa v minulosti neosvedčil ako dobrý akcionár, má iné úlohy ako podnikať v bankovom alebo inom sektore.
Slovenská sporiteľňa spoznala svojho nového investora ešte pred koncom roka 2000, ale zmluvu s rakúskou Erste Bank podpísal štát až v januári. Predbežná suma za 87,18-percentný balík akcií najväčšej slovenskej banky bola na základe očakávaných výsledkov dohodnutá na 425 miliónov eur, ale po audite minuloročného hospodárenia banky bola znížená na konečných 411 miliónov eur. Do akcionárskej štruktúry banky v tomto roku vstúpila Európska banke pre obnovu a rozvoj, ktorá kúpila od Erste skoro 20-percentný podiel v sporiteľni.
Víťazom v súťaži o Všeobecnú úverovú banku sa stala talianska banková skupina IntesaBci, ktorá za 95-percentný balík akcií ponúkla 550 milónov eur, čiže okrem podielu štátu kúpila aj podiely Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Medzinárodnej finančnej korporácie. Privatizácia Investičnej a rozvojovej banky neprebiehala tak hladko ako predaj dvoch najväčších bánk. Strategický investor sa zjavil až pomerne dlhý čas po vyhlásení súťaže a štát s ním podpísal zmluvu až po niekoľkých mesiacoch rokovaní. OTP za podiely štátu a Slovenskej poisťovne zaplatí 700 miliónov korún – štát z toho dostane 526 miliónov – a navýši základné imanie banky minimálne o miliardu.
Na druhej strane štátu sa za viac ako rok a pol nepodarilo predať najmenšiu Banku Slovakia a v súčasnosti už beží tretia súťaž na výber jej nového vlastníka. Predaj pološtátnej Poštovej banky odštartoval tesne pred koncom minulého roka. Slovenská poisťovňa, ktorá je najväčším akcionárom Istrobanky, v decembri rozhodla, že novým strategickým investorom tejto stredne veľkej banky bude rakúsky Bawag. V druhej polovici roka sfúzovali Bank Austria Creditanstalt a HypoVereinsbank a vytvorili novú HVB Slovakia.