, vl. m. Braxatoris, jeden z hlavných predstaviteľov slovenského romantizmu, položil základy novodobej slovenskej poézie. Študoval v Banskej Štiavnici, Bratislave i v Halle, v r. 1847 sa stal farárom. V r. 1861 sa zúčastnil na memorandovom zhromaždení v Martine, stal sa zakladajúcim členom Matice slovenskej a členom jej literárno-dramatického odboru. Popri pastoračnej práci sa venoval aj náboženskej spisbe. V lyricko-reflexívnej básni Sôvety v rodine Dušanovej formuloval poéziu ako syntézu vonkajšieho a vnútorného sveta. Túto koncepciu realizoval i v básnických skladbách: Marína, oslavujúcej lásku, krásu a mladosť, a v epose: Detvan, v ktorom vyzdvihol mravné hodnoty slovenského ľudu a krásu prírody a vyjadril vlastenecké city. V neskoršej tvorbe podporoval a obhajoval program národného obrodenia: Ohlasy, Nehaňte ľud môj!, Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti, Svätomartiniáda. Zomrel 20. apríla 1872 v Radvani nad Hronom.
1844 -- v Metz sa narodil francúzsky básnik Paul Verlaine, zakladateľ symbolizmu. Po úvodných zbierkach Saturnské básne a Galantné slávnosti vyšli jeho ľúbostné verše: Dobrá pieseň, venované manželke. Bol sympatizantom Komúny, pracoval v jej tlačových službách. V tomto období nadviazal intímne priateľstvo s Rimbaudom, ktoré zachytil v zbierke Romance bez slov. Kríza medzi oboma básnikmi vyvrcholila roztržkou, v ktorej Verlaine Rimbauda postrelil a bol odsúdený na dva roky väzenia. To znamenalo veľký zlom v jeho živote, začal piť a túlať sa. Ďalšie dielo: zbierka Múdrosť, v ktorej cítiť úsilie o vnútornú čistotu a zbierky Kedysi a nedávno, Paralelne, Láska, Šťastie, ktoré predstavujú začiatok dekadentného prúdu v symbolistickej poézii. Prozaické diela: Moje nemocnice, Moje väzenia, Vyznania, Božská láska, Prekliati básnici. Zomrel v Paríži 8. januára 1896.
1865 -- v Prešove zomrel gréckokatolícky kňaz, pedagóg a literát, najvýznamnejšia postava rusínskeho národného obrodenia Alexander Duchnovyč. Narodil sa 24. mája 1803.
1926 -- v Dolnej Strede sa narodil básnik, prekladateľ publicista Vojtech Mihálik. V r. 1949 ukončil na FF UK v Bratislave štúdium slovenčiny a filozofie. Pôsobil ako redaktor, tajomník i predseda Zväzu slovenských spisovateľov (ZSS), v r. 1960-64 šéfredaktor vydavateľstva Slovenský spisovateľ. V 2. pol. 60 rokov zostal na protireformných pozíciách a na protest proti liberálnej orientácii časopisu Kultúrny život vystúpil v r. 1968 z jeho redakčnej rady. Po intervencii spojeneckých vojsk vstúpil do služieb husákovskej normalizácie. V r.1969 sa stal opäť predsedom ZSS a mal podiel na čistkách v tejto organizácii. V r. 1977-85 riaditeľ vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Básnické zbierky: Anjeli, Plebejská košeľa, Spievajúce srdce, Ozbrojená láska, Neumriem na slame, Vzbúrený Jób a i. Významná je tiež jeho prekladateľská tvorba z antickej, talianskej, francúzskej, poľskej a americkej literatúry. Zomrel 3. novembra 2001 v Bratislave.
1932 -- v Modre sa narodila poetka a prekladateľka Lýdia Vadkerti-Gavorníková. Pracovala ako učiteľka a redaktorka, od r. 1978 v Revue svetovej literatúry. Debutovala zbierkou básní: Pohromnice. Ďalšie zbierky: Totožnosť, Kolovrátok, Kameň a džbán, Piesočná pieseň, Víno, Trvanie, Hra na pár-nepár. Prekladala z nemčiny, francúzštiny, ruštiny a češtiny. Zomrela 22. mája 1999 v Bratislave.