Jedným z najdrahších starožitných predmetov bol na aukcii trojdieľny písací sekretár z čerešňového dreva, pochádzajúci z obdobia okolo roku 1810. Predal sa za 350-tisíc korún. FOTO - SOGA
Prvá tohtoročná aukcia umenia prekvapila aj majiteľa draženého obrazu Pohľad na Trenčiansky hrad od maďarského maliara Lajosa Tihányiho je zatiaľ najdrahším na Slovensku vydraženým obrazom v tomto roku. Víťaz ho kúpil takmer za pol druha milióna korún na nedávnej aukcii spoločnosti Soga.
Organizátorom sa podarilo vydražiť 171 diel dohromady za 10 miliónov korún, čo znamená 51-percentnú úspešnosť aukcie. Na porovnanie - výnosy jednej z českých spoločností 1. Art Consulting dosiahli 12 miliónov českých korún len za januárové a februárové aukcie.
Jarná aukcia
Dielo maďarského modernistu Lajosa Tihányiho sa vydražilo za rekordných 1 milión 450-tisíc korún. Cena jeho Pohľadu na Trenčiansky hrad sa od vyvolávacej ceny vyšplhala takmer šesťnásobne. Pre zaujímavosť - na svetových aukciách sa pohybujú jeho práce od 70- do 180-tisíc eur (2,7 - 7 miliónov korún). "Náš obraz však v minulosti prešiel nešetrným reštaurovaním, a preto bolo ťažké stanoviť primeranú a priechodnú vyvolávaciu cenu," hovorí SME o draženom kuse riaditeľ Sogy Ján Abelovský. Podľa neho je aj táto dražba dôkazom, že sa medzi ľuďmi stále nachádza množstvo diel nielen slovenskej, ale aj maďarskej, rakúskej a českej moderny s potenciálom miliónových dražieb. "Majiteľ konkrétneho obrazu vôbec netušil, aká vysoká je jeho trhová hodnota," dodáva Abelovský.
Medzi najpredávanejšie tituly aukcie patrili aj diela Ladislava Mednyanského. Obraz Predjarie, ktorý namaľoval okolo roku 1900, sa vydražil za 460-tisíc korún. Najvyššie dosiahnutá cena tohto hornouhorského maliara, ktorému Slovenská národná galéria spolu s Maďarskom pripravili minulý rok veľkú retrospektívnu výstavu, sa vo svete vyšplhala v roku 2002 na 78-tisíc eur a samotná Soga predala pre dvoma rokmi obraz s názvom Železná brána za 2 milióny 150-tisíc korún.
Na bratislavskej aukcii sa ponúkali aj svetové mená - Salvator Dalí, Giorgo de Chirico, Henry Matisse, Pablo Picasso, Marc Chagall či Andy Warhol. Niektoré z nich s vyvolávacou cenou od 18-tisíc korún. Za 305-tisíc sa vydražilo dielo Fantiška Kupku, za 295-tisíc korún práca manželky maliara Delaunaya Sone.
Málo príležitostí
Na aukciu má prístup každý. V Soge je podmienkou zakúpenie katalógu, ktorý sa pohybuje v cene okolo 700 korún. Ak chce účastník aukcie sedieť, musí si kúpiť aj dražobné číslo za 500 korún. Táto záloha sa vracia, ak účastník aspoň raz zvýšil sumu predávaného diela, teda ak aspoň raz zdvihol číslo.
Umelecké diela možno pred samotnou aukciou vidieť na predaukčnej výstave týždeň - dva pred dražbou. Vydražené diela idú priamo novému majiteľovi, ak je dielo zaplatené, ešte počas aukcie sa sťahuje zo sály. Zvyšné kusy sa dostávajú do predajnej výstavy nevydražených diel, kde sa predávajú za vyvolávaciu cenu a poaukčnú províziu.
Veľa možností zúčastniť sa aukcie na Slovensku nebýva. Málo je i aukčných spoločností. Od roku 1996 to bola iba Soga až do vlani, keď k nej pribudla Art Sk.
Ten, kto hľadá viac príležitostí vidieť a kupovať umelecké diela, musí cestovať do zahraničia. Napríklad v Česku funguje viac ako šesť spoločností zameraných na predaj umenia a starožitností a tento rok tam už bolo sedem aukcií. Kombinácia viacerých spoločností, aukcií, záujemcov aj diel tvorí aj vyššie ceny. Tohtoročným českým rekordom je obraz Josefa Šímu Portrét Zuzky Zgurišky z roku 1933 s vyvolávacou cenou 3,5 milióna českých korún, ktorý sa predal za 5,85 milióna, čo znamená tretí najdrahší obraz vydražený v Česku od roku 1990. Prvenstvo stále patrí Zlatým rybičkám pri okne Emila Fillu z roku 1916, ktorý sa pred piatimi rokmi vydražil za 7,3 milióna českých korún. Najdrahšou starožitnosťou sa stali české skriňové hodiny firmy Ludwig Hainz z konca 19. storočia predané v Meissner-Neumann za 104-tisíc českých korún.
O čo je záujem
Na decembrovej aukcii Sogy sa potvrdil stabilný záujem o porcelánové predmety - sošky, vázy, čajové súpravy z 19. storočia nemeckej či českej proveniencie. Najdrahším kusom sa však stali dva drevené písacie sekretáre z rokov okolo 1800, oba predané za vyvolávaciu cenu 350-tisíc korún. Krbové hodiny z Francúzska z druhej polovice 18. storočia sa vydražili za 85-tisíc korún.
Na aukcii malo najväčší úspech hornouhorské maliarstvo a slovenská moderna (obraz Na pláži Mikuláša Galandu z roku okolo 1931 sa predal za 225-tisíc korún). Vydražili sa aj všetky ponúkané diela autorov mladšej a najmladšej generácie - Ivana Csudaia, Doroty Sadovskej, Bohdana Hostiňáka aj Juraja Kollára (najvyššie vydraženého autora na minuloročnej aukcii súčasného umenia).
Najvyššie svetovo vydražené diela za rok 2004
Starí majstri
Vermeer van Delft: Portrét mladej ženy pri Virginale, 1670, 16, 2 mil. libier, Sotheby's
Impresionizmus a moderna
Pablo Picasso: Chlapec s fajkou, 1905 (ružové obdobie), 168 mil dolárov, Sotheby's
Povojnové a súčasné umenie
Marc Rothko: No. 6, olej na plátne, 1954, 17, 37 mil. dolárov, Sotheby's
Fotografia
Barbara Kruger: I Shop Therefor I'am, 1983, 601-tisíc dolárov, Phillh's
Starožitnosti
Bedmintonský kabinet z polovice 18. storočia, 19 miliónov libier, Christie's
Hudobniny
Fender "Blackie" elektrická gitara Erika Claptona, 1956 - 7, 959-tisíc dolárov Christie's
Slovensko
Mikuláš Galanda: Sediaca, olej na plátne, 1932, 1 500 000 korún, Soga