ácie Českého Telecomu. Pokiaľ by však súčasný kabinet vystriedala silnejšia a odvážnejšia vláda, českej ekonomike by to vraj prospelo.
Kabinet by mal do konca marca rozhodnúť, či predá Telecom niektorému zo strategických záujemcov, alebo s akciami pôjde na finančné trhy. Dokončenie tohto predaja je však podľa hlavného ekonóma Patria Online Davida Marka závislé od reakcie KDU-ČSL na Grossovo zvolenie a od toho, či a prípadne kedy by ľudovci odišli z vlády.
Na kurz koruny nebude mať voľba Grossa ako taká žiadny vplyv, povedal hlavný analytik ČSOB Petr Dufek. Až v prípade predčasných volieb by sa kurz mohol prechodne mierne oslabiť. Podľa Marka sledujú trhy skôr odlev investorov do USA a vyberanie ziskov než politickú situáciu. Na dnešnú voľbu by nemali reagovať ani dlhopisy a akcie, výnimkou môže byť v prípade vyhrotenia koaličnej krízy práve Telecom.
Prípadné predčasné voľby by navyše o mnoho mesiacov oddialili schválenie potrebných rozpočtových škrtov vo výške 70 miliárd korún. Tie navrhuje minister financií Bohuslav Sobotka a už niekoľkokrát s nimi narazil vo vláde. Podľa Marka je tento plán prvým odvážnejším skutkom súčasnej vlády.
Pred niekoľkými týždňami Sobotka požiadal premiéra Grossa, aby vláda tieto výdavkové škrty schválila do konca marca, ten mu však zatiaľ nevyhovel. I cez Sobotkovo naliehanie nemá vláda tento bod na programe ani budúcu stredu.
Predčasné ukončenie mandátu súčasnej vlády by podľa Dufka zbrzdilo aj práce na prepočtoch variantov dôchodkovej reformy. Za svoje by vzal i ďalší Sobotkov plán na zníženie daní pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami. (čtk)