BRATISLAVA - Prvé zväzky ŠtB z Východoslovenského kraja zverejnil Ústav pamäti národa v novembri 2004 a v marci 2005 poslednú časť zväzkov z Bratislavského kraja. Medzitým odstúpilo z funkcie niekoľko bývalých agentov či príslušníkov ŠtB, spravidla však až po tom, čo sa o ich minulosť začali zaujímať novinári.
Všetci tvrdia, že si nie sú vedomí žiadnej spolupráce ani toho, že by podpísali nejaký záväzok. Bývalý štátny tajomník Ján Hurný alebo poslanec Jozef Banáš hovoria, že ich podpisy sú falošné a idú sa súdiť. Z ich spisov je však zrejmé, že ŠtB ich považovala za spolupracovníkov a dostávala od nich informácie.
Osobitným problémom je minulosť kňazov, keď sa viacerí vysokí cirkevní hodnostári ocitli na zoznamoch ako agenti.
Jedného kňaza z východného Slovenska chce na súde obhajovať bývalý disident Ján Čarnogurský. Známy je prípad kňaza Juraja Kamasa - pravej ruky košického arcibiskupa Tkáča. ŠtB ho pustila aj do zahraničia, informovať mal napríklad aj o tajných podpisových akciách cirkvi alebo o ostatných kňazoch. On hovorí, že nikdy nič neprezradil.
ŠtB mala zlomiť aj gréckokatolíckeho biskupa Jána Hirku.
Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky hovorí, že zverejňovanie dokumentov môže mnohých ľudí traumatizovať. "Tí, ktorí sa cítia ukrivdení, by mali dostať možnosť, aby sa ich prípad hlbšie osvetlil a preskúmal, aby svoje svedectvo, svoj vlastný pohľad mohli zverejniť," povedal.
Agenti by však mali podľa neho odstúpiť z funkcií a má to význam nielen praktický, ale aj morálny, pričom "obe stránky sú dôležité". Bútora zdôrazňuje, že v demokratickej spoločnosti by pre výber do verejných funkcií mali platiť určité kritériá, "ktorých súčasťou je aj bezúhonnosť z hľadiska spolupráce s komunistickou tajnou políciou". (mož)
Kto odstúpil z funkcie
JÁN HURNÝ - z funkcie štátneho tajomníka, evidovaný bol ako agent.
EMIL CHUCHÚT - z funkcie vedúceho sekcie kontroly Úradu vlády v Banskej Bystrici. Pracoval ako náčelník I. odboru Krajskej správy ŠtB v Stredoslovenskom kraji.
PAVOL ŇUŇUK - z funkcie vedúceho služobného úradu v Úrade pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Pracoval ako náčelník oddelenia Vojenskej kontrarozviedky na Pohraničnej stráži.
CLAUDE BALÁŽ - z funkcie splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov. Evidovaný je ako agent.
ARPÁD DUKA ZOLYÓMI - vzdal sa funkcie podpredsedu SMK, mandátu v Európskom parlamente sa vzdať nechce.
MICHAL CEHLÁR - vzdal sa funkcie predsedu SF v Košiciach, evidovaný je ako agent, mandátu poslanca košického mestského zastupiteľstva sa nevzdal.
JAROSLAV JAREMA - dekan Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, evidovaný je ako agent.
Kto neodstúpil
JOZEF BANÁŠ - poslanec Národnej rady za SDKÚ, evidovaný je ako agent.
DUŠAN MUŇKO - poslanec Národnej rady za SMER, evidovaný je ako agent.
Karol Fajnor - poslanec Národnej rady za KSS, evidovaný je ako agent.
JÁN SOKOL - arcibiskup Bratislavsko-trnavskej diecézy, evidovaný je ako agent.
JÚLIUS FILO - generálny biskup ECAV na Slovensku, evidovaný je ako agent.
FRANTIŠEK CHMELÁR - šéf Slovenského olympyjského výboru, evidovaný je ako agent.
JOZEF HALADÍK - prorektor Akadémie Policajného zboru, pracoval ako starší referent vo Vojenskej kontrarozviedky na Pohraničnej stráži.