Napriek ústretovému kroku však postoj Kremľa voči Akajevovi nie je taký vrelý, ako by si dlhoročný vládca Kirgizska želal. Putin sa po nezvládnutej "oranžovej revolúcii" na Ukrajine pravdepodobne bude chcieť vyvarovať rovnakých chýb.
Aj z toho dôvodu prejavil ochotu rokovať s novým opozičným vedením. S premiérom a dočasným prezidentom Kurmanbekom Bakijevom dokonca už prebral v telefonickom rozhovore situáciu v tejto chudobnej 5-miliónovej stredoázijskej republike a včera ponúkol Kirgizsku humanitárnu pomoc.
Akajev zatiaľ mlčí. Na verejnosť sa dostávajú len jeho vyhlásenia, podľa ktorých o svojom odchode neuvažuje a situáciu v krajine považuje za puč. Namiesto očakávanej rezignácie včera Akajev ocenil svoju rolu pred útekom z krajiny. "Svojím rozhodnutím nezakročiť proti opozičným protestom som zabránil občianskej vojne," citovala ho kirgizská agentúra. Opozícia však jeho zásluhy neocenila a trvá na rezignácii. Akajev sa definitívne zdiskreditoval potom ako v posledných zmanipulovaných parlamentných voľbách presadil svoj rodinný klan. V novom parlamente okrem iných zasadol jeho syn aj dcéra.
Podobnou optikou sa na vec pozerá aj Moskva. "Vladimir Putin sa na prekvapenie mnohých na Západe ako aj doma vyhol úlohe provokatéra a utláčateľa a namiesto toho na seba zobral rolu mierotvorcu," napísala v komentári agentúra RIA Novosti.
Po stávke na zlého koňa v ukrajinských voľbách Viktora Janukovyča si Putin už nechce popáliť na Akajevovi prsty. Koketovaním s kirgizskou opozíciou pritom veľmi neriskuje. Väčšina jej predstaviteľov totiž pracovala pre Akajeva a Moskva ich už dobre pozná.
Aj preto by nebolo prekvapením, keby Akajev počas pobytu v Rusku predsa len zmenil názor a odstúpil.
(rek)