Situácia v Kirgizsku sa cez víkend poriadne zamotala. Ľudia síce odišli z ulíc a ustalo aj rabovanie, kto však naozaj v krajine vládne, nebolo jasné ani včera. Na povrch sa dostali spory v radoch bývalej opozície.
Kirgizsko má dva parlamenty aj dvoch prezidentov. Askar Akajev je na úteku v Rusku a bývalý líder opozície Kurmanbek Bakijev, ktorého poslanci zvolili za premiéra a súčasne dočasného prezidenta, bojuje o totálne ovládnutie krajiny. Aspoň tak to vidia ďalšie skupiny bývalej opozície.
Dolná komora odchádzajúceho parlamentu sa včera pokúsila vyriešiť aspoň časť kirgizských politických záhad. Ukončila svoje fungovanie a odovzdala moc novozvoleným poslancom. Urobila tak napriek tomu, že práve zmanipulované parlamentné voľby vyvolali v krajine "tulipánovú revolúciu". Starý parlament však neskončil úplne. Horná komora sa zatiaľ neozvala.
Voľby kritizovali aj medzinárodní pozorovatelia a ich výsledky po opozičnom prevzatí moci zrušil Najvyšší súd. Opačný názor však mala Ústredná volebná komisia, ktorá výsledky volieb potvrdila.
Vyhnanie Akajeva a nástup opozície situáciu v krajine neupokojil. Opozícia sa nevedela zhodnúť, či je poriadku, aby sa moci ujal nový parlament, ktorý vzišiel z manipulovaných volieb. Časť opozície tvrdí, že iné riešenie ako uznanie nového parlamentu, by znamenalo, že Kirgizsko by ovládol jediný muž: Kurmanbek Bakijev.
Aj preto podporil nástup nového parlamentu opozičný líder a súčasný šéf bezpečnosti Felix Kulov, ktorého minulý týždeň oslobodili demonštranti z väzenia. Nový parlament pritom po voľbách z 90 percent ovládli stúpenci Akajeva alebo neutrálni predstavitelia, ktorí robili, čo si želal.
Bakijev je spolu s Kulovom, ktorý svoju kandidatúru ešte nepotvrdil, považovaný za jedného z najhorúcejších opozičných kandidátov v prezidentských voľbách, ktoré parlament vypísal na jún.
S odovzdaním moci novému parlamentu naopak nesúhlasí občianske fórum Výbor 27. marca, ktoré združuje 14 politických strán a organizácií. Podľa nich je to zrada revolúcie. "Ak sa nedávne parlamentné voľby považujú za čestné, potom sa môže rovno vrátiť k moci aj Askar Akajev," citovala stanovisko výboru agentúra Itar-Tass.
Opozícia návrat Akajeva chce, ale trvá na tom, aby sa oficiálne vzdal moci. Inak môže byť problém s voľbami. S parlamentnými aj prezidentskými. Nevedia si predstaviť, ako sa zachovať, keď je prezident na úteku. MIREK TÓDA
Kirgizsku prišiel na pomoc Kubiš
Do Kirgizska v nedeľu pricestoval aj generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Ján Kubiš, ktorý by mal pomôcť pri stabilizovaní situácie v krajine.
OBSE cez víkend vyslovila pochybnosti, či termín prezidentských volieb 26. júna, ktorý vyhlásil Bakijev, je reálny. Podľa OBSE je na zorganizovanie demokratických a poriadnych volieb príliš krátky čas. (rek)
Dočasný prezident a premiér v jednej osobe, Kurbanbek Bakijev, debatuje s ľuďmi po tom, čo ho vo funkcii potvrdil nový parlamet. FOTO - TASR/EPA |