Legendárna fotka z obalu legendárnej nahrávky - Beatles prichádzajú do štúdií Abbey Road nahrávať rovnomenný album. REPROFOTO - SME |
Štúdio je hostiteľom vôbec prvého Filmového festivalu Abbey Road, čím vzdáva hold mnohým filmovým partitúram, ktoré sa tu nahrali za 25 rokov. "Rozhodli sme sa otvoriť dvere, aby všetci ľudia, ktorí píšu svoje mená zvonku na múry a chodia po prechode, mohli dostať skutočnú príležitosť vojsť dnu - prvý raz za generáciu," vysvetlil David Holley, riaditeľ firmy EMI Studios Group UK.
Festival sa začal 17. marca mimoriadnym premietaním Dobyvateľov stratenej archy, prvého filmu, ktorého hudbu - dielo Johna Williamsa - nahrali v štúdiu v roku 1981. Počas dvoch týždňov premietnu mnoho ďalších filmov, ktoré nejako súvisia so štúdiom - napríklad Statočné srdce, Notting Hill, Votrelci, Brazil, Pink Floyd: The Wall a Backbeat, ako aj trilógiu Pán prsteňov. Filmy pôjdu v Štúdiu číslo jedna, kde beatlesáci nahrali All You Need Is Love. Štúdio dva, kde vytvorili väčšinu svojej hudby, tiež otvorili pre verejnosť s ukážkou fotografií hudobníkov a umelcov, ktorí štúdio využili od jeho otvorenia.
Prominentmi výstavy sú samozrejme Beatles - so snímkami Paula McCartneyho v bufete štúdia, producenta Georgea Martina, a Johna Lennona a Ringa Starra, ako nahrávajú album Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band. Fotky umelcov-veteránov Gracie Fields, Dirka Bogarda a Noela Cowarda tu možno vidieť vedľa snímok režiséra Petera Jacksona a skladateľa Howarda Shorea, ako pracujú na hudbe k filmu Pán prsteňov.
Holley povedal, že štúdiá naposledy otvorili pre verejnosť v roku 1982, keď menili stôl v režijnej miestnosti. Dodáva, že filmový festival je unikátnou šancou prísť do štúdia: "Táto výstava je nová a umožňuje vidieť film v miestnosti, kde bola nahraná hudba, čo je nezvyčajné." Fotografie vybral známy spisovateľ Nick Hornby, autor kníh High Fidelity a About A Boy.
Štúdio, prvý nahrávací komplex postavený na zákazku na svete, vstúpil do života ako obytný dom, ale EMI ho kúpila v roku 1929. Prvé nahrávanie sa uskutočnilo 12. novembra 1929, sir Edward Elgar dirigoval nahrávku svojej skladby s Londýnskym symfonickým orchestrom. Ďalšie nahrávky zo starších čias okrem iných robili Cliff Richard, Max Bygraves a Eddie Calvert.
Na Abbey Road vznikala aj hudba k vyše dvesto filmom, od hitov ako Interview s upírom, Apollo 13, Shrek a Harry Potter, až po menšie produkcie ako Dievča s perlovou náušnicou. Napriek intenzívnemu využívaniu zažili doteraz štúdiá len nepatrné renovácie. "Výzdoba v Štúdiu dva sa vôbec nezmenila," vyhlásil Holley. "Teraz je štúdio presne také, ako vyzeralo vtedy a takmer cítite ľudí, ktorí tu boli predtým."
(kul)