Má pocit, že chce Chorvátsko potrestať.
Predseda SMK Béla Bugár sa tribunálu zastal. Tvrdí, že má veľmi ťažkú úlohu a jeho spochybňovanie je nemiestne. "Spochybniť prokurátorku či tribunál je cesta do pekla," vyhlásil. Vyslanie misie Európskej únie do Chorvátska privítal. Očakáva, že potvrdí, či táto balkánska krajina skutočne dostatočne spolupracuje pri vydávaní vojnových zločincov tak, ako tvrdí.
Členovi výboru pre európske záležitosti Jurajovi Blanárovi zo Smeru chýba v Dzurindových vyjadreniach o del Ponteovej "jasný dôkaz, že je zaujatá voči Chorvátsku, a za čo ho chce potrestať". Ak ide iba o pocit, nemal by ho podľa Blanára prezentovať predseda ktorejkoľvek vlády. Aj Blanár ocenil misiu. Postup Európskej komisie voči Chorvátsku považuje za nekorektný. "Pre mňa je nevysvetliteľné, že to je postavené iba na tom, že nemôžu chytiť jedného z vojnových zločincov."
Pochybnosti o objektívnosti del Ponteovej a celom tribunále vyjadril aj Ján Cuper z HZDS. Mienku si trochu poopravil, keď pred tribunálom stál aj významný kosovský politik. Dovtedy vraj bola táto inštitúcia jednostranne zameraná proti Chorvátom a Srbom, a nie na inú stranu konfliktu. "Nemyslím si, že by bola del Ponte celkom objektívna, takže ak bude nahradená niekým iným, som celkom za."
Poslanec ANO Jozef Heriban sa postavil za Dzurindu. Predpokladá, že mal "dostatok informácií, aby zaujal takúto pozíciu". Aj jeho teší, že Slovensko podporuje Chorvátsko, a chce, aby sme mu odovzdali naše skúsenosti so vstupom do únie.
Stanovisko ministra spravodlivosti ani generálneho prokurátora sa nám včera nepodarilo získať.
(rp)