Premiér Mikuláš Dzurinda na summite Európskej únie v Bruseli kritizoval prácu hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu Carly del Ponteovej.
"Konečne sa témou spolupráce s tribunálom, a teda komplexne plnením politických kritérií, začne náležite zaoberať ktosi z našich radov, ktosi iný, ako je madam del Ponte," povedal Dzurinda po tom, čo Európska únia včera aj na nátlak Slovenska rozhodla, že dá Chorvátsku druhú šancu na začatie rozhovorov o vstupe. Do Chorvátska vyšlú vlastnú misiu, ktorá preverí, či krajina robí naozaj všetko pre to, aby chytila exgenerála Anteho Gotovinu, ako to žiada haagsky tribunál..
Del Ponteová premiérovi Dzurindovi po svojej hovorkyni odkázala, že Slovensko sa na rozdiel od iných krajín nikdy podrobnejšie o výsledky tribunálu nezaujímalo a "uspokojilo sa so svojimi politickými postojmi".
Dzurinda sa o del Ponteovej kriticky vyjadril už v utorok večer. Táto švajčiarska prokurátorka ho vraj ani v jednom zo svojich listov únii nepresvedčila, že Chorvátsko dostatočne nespolupracuje s haagskym tribunálom.
Del Ponteová je, naopak, presvedčená, že chorvátske úrady majú Gotovinu na dosah, ale nerobia všetko pre jeho dolapenie.
"Niektoré štáty nás špeciálne požiadali o detailné informácie. Slovensko s nami doteraz nikdy nič osobne nekonzultovalo. Štáty, ktoré tak urobili, boli napokon viac naklonené odloženiu rokovaní s Chorvátskom," povedala včera pre SME hovorkyňa Carly del Ponteovej.
Haagsky tribunál zriadila OSN a hlavná žalobkyňa del Ponteová je už niekoľko rokov postrachom všetkých, ktorí sa dopustili zločinov na území bývalej Juhoslávie od roku 1991. Pred tribunál sa aj vďaka jej nasadeniu už postavilo 112 obvinených, ďalších 38 obvinených na svoj proces čaká. Najväčšou rybou je zatiaľ bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič.
Autor: David Zelinger, lk