1684 -- v Očovej sa narodil polyhistor Matej Bel, zakladateľ modernej uhorskej a slovenskej vlastivedy, autor poézie, vedeckých a pedagogických diel, editor. Filozofiu a teológiu študoval v Halle, pôsobil ako rektor školy v Klosterbergu, rektor evanj. gymnázia v Banskej Bystrici a v Bratislave a ako farár v Bratislave. Ťažiskom jeho vedeckej činnosti bol historický a zemepisný výskum Uhorska. Autor spisu Hungariae antiquae et novae prodromus - Posol starého a nového Uhorska, ktoré chcel spojiť s popisom krajiny. Vznikli tak štyri zväzky nedokončeného monumentálneho diela Notitia Hungariae novae historico-geografica - Historické a zemepisné vedomosti o novom Uhorsku. Bol iniciátorom a spolupracovníkom týždenníka Nova Posoniensia, členom vedeckých spoločností v Berlíne, Jene, Londýne a Olomouci. Ako pedagóg sa venoval najmä tvorbe jazykových učebníc, podporoval zásadu štvorjazyčnosti v Uhorsku. Zomrel 29. augusta 1749 v Bratislave.
1785 -- v Borskom Mikuláši sa narodil básnik a prekladateľ, katolícky kňaz Ján Hollý. V r. 1808 ukončil štúdium v Trnave, v r. 1814 sa stal farárom v Maduniciach, kde pôsobil 29 rokov a napísal takmer celé svoje pôvodné dielo. Po vyhorení madunickej fary odišiel na faru v Dobrej Vode, kde ho v júli 1843 navštívili Ľ. Štúr, J. M. Hurban a M. M. Hodža, aby prerokovali pravidlá kodifikácie nového spisovného jazyka. Hollý ich zámer odobril. Písal bernolákovskou slovenčinou - bernoláčtinou, ktorej význam ako literárneho jazyka dokazoval hlavne prekladmi z diel gréckych a rímskych básnikov. Do poézie tiež uvádzal vrcholné druhy a formy antickej poézie - selanky, žalospevy, ódy - ale s odlišnými námetmi (vlastenectvo, humanistické ideály). Autor eposov s historickými námetmi Svatopluk, Cirillo-Metodiáda, Sláv. Zomrel takmer slepý 14. apríla 1849 v Dobrej Vode.
1905 -- v Amiens zomrel francúzsky spisovateľ Jules Verne, zakladateľ vedecko-fantastického románu. Jeho pútavé a dobrodružné romány, v ktorých vyjadril vieru v technický pokrok a uplatnil výnimočnú schopnosť predvídať mnohé z neskôr uskutočnených vynálezov, z neho urobili obľúbeného a najprekladanejšieho francúzskeho autora. Knihy: Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu zeme, Cesta na Mesiac, Deti kapitána Granta, Dvadsať tisíc míľ pod morom, Cesta okolo sveta za 80 dní, Tajuplný ostrov, Tajuplný hrad v Karpatoch, Pätnásťročný kapitán, Dva roky prázdnin, Oceľové mesto, Vynález skazy. Narodil sa 8. februára 1828 Nantes.
1919 -- narodil sa americký básnik Lawrence Ferlinghetti, označovaný ako posledný z beat generation, ktorá sa preslávila svojráznou tvorbou, vymykajúcou sa zo zabehaných klišé. Študoval na univerzite v Severnej Karolíne, počas druhej svetovej vojny slúžil v námorníctve a doktorát získal na parížskej Sorbone. V r. 1955 sa vrátil do USA a vydal svoju prvú básnickú zbierku Obrazy strateného sveta. Pod názvom Smutná nahá jazdkyňa vyšiel výber z jeho prvých troch zbierok.