Premiér Mikuláš Dzurinda po prílete do Bruselu vystúpil v mene desiatich nových členov únie ako ochranca liberalizácie a odsúdil snahy o protekcionizmus. FOTO - ČTK/AP
BRUSEL/BRATISLAVA - Európski lídri, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, sa včera zišli v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť na uvoľnení európskeho trhu so službami. Liberalizácia služieb je tŕňom v oku niektorých pôvodných členov únie. Obávajú sa vpustiť na lukratívny trh služieb konkurenciu zo zahraničia.
Strach starej Európy
Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a ďalší politici sa pred summitom snažili rozptýliť obavy Francúzska zo "sociálneho dumpingu". Ten podľa kritikov návrhu novej eurosmernice hrozí, ak by v "starých" krajinách mohli firmy z "nových" štátov poskytovať lacnejšie služby. Ich aktivity by sa riadili zákonmi a väčšinou pružnejšími normami krajiny pôvodu, kde by i platili - spravidla nižšie - mzdy a sociálne odvody.
Zástupcovia zamestnancov predovšetkým vo Francúzsku preto bijú na poplach. Navrhovaná smernica, pomenovaná po bývalom eurokomisárovi pre hospodársku súťaž Fritsovi Bolkensteinovi, podľa odborárov pripraví o prácu desať- až státisíce Francúzov. O práva údajne prídu i spotrebitelia a utrpia i ekologické štandardy.
Francúzsky prezident Jacques Chirac týmto obavám pripočítava prepad preferencií pre európsku ústavu, o ktorej budú Francúzi hlasovať v referende 29. mája. Najnovšie prieskumy naznačujú, že by väčšina mohla povedať nie. I keď smernica nemá s ústavou nič spoločné, nalieha Chirac na bruselskú exekutívu únie, aby v záujme európskej integrácie návrh smernice stiahla.
To vraj eurokomisia ale v tejto fáze nemôže. Podľa Barrosa ide o "nedorozumenie", lebo návrh už predložila Rade EÚ a Európskemu parlamentu. "Zmeny sú teraz v ich rukách," vyhlásil včera šéf komisie, ktorá vraj čaká na nové "konštruktívne návrhy". Barroso zároveň sľúbil, že smernica neuvoľní služby v niektorých citlivých oblastiach ako napríklad v zdravotníctve.
Slovensko veľa nečaká
Slovensko - údajne v mene všetkých desiatich nových členov - naopak prostredníctvom premiéra Mikuláša Dzurindu varovalo pred "protekcionizmom".
Slovenský minister financií Ivan Mikloš SME povedal, že ľutuje útoky na direktívu o službách, ktorá by mohla podstatne zvýšiť konkurenciu v sektore služieb a priniesť lacnejší servis pre väčšinu ľudí v únii. "Ak teraz chceme seriózne obnovovať Lisabonskú stratégiu, mali by sme týmto útokom odolať," povedal Mikloš.
Kým pohyb tovarov je v rámci spoločenstva relatívne voľný, vývoz služieb do iných krajín Európskej únie je pre byrokratické prekážky takmer nemožný. Uvoľnenie a liberalizácia trhu by pre slovenských holičov, advokátov, architektov a remeselníkov znamenali voľne podnikať vo všetkých krajinách spoločenstva.
Predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschalla by však aj v prípade uvoľnenia trhu šance pre našich podnikateľov nepreceňoval. "Chýbajú nám podnikateľské skúsenosti. Máme menší ekonomický potenciál pre inováciu, problémy s hygienou aj kvalitou a podobne. Zďaleka nie všetci výrobcovia sú pripravení čeliť konkurencii v Európskej únii," povedal Gottshall.
Aj podľa generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu sa slovenskí podnikatelia čiastočne obmedzujú sami. "Slováci sú ochotní podnikať v zahraničí, ale majú minimálne jazykové znalosti. Zároveň sú nedostatočne priebojní. Podľa mňa by sa mali všetci prihlásiť na jazykové kurzy, potom by vo Francúzsku zaznamenali nárast pekárov, kuchárov, kaderníkov," povedala Kromerová.
Autor: David Zelinger, (jj, ip)