Historická budova Štátneho divadla v Košiciach vznikla v priaznivej dobe konca 19. storočia. V tom čase bolo v Európe vybudovaných niekoľko skvostných divadiel: v Prahe, Budapešti, vo Viedni, v Bratislave, Brne, Drážďanoch či Paríži. Na poprednom mieste sa podľa odborníkov umiestňuje aj budova košického divadla.
Stopäťročné divadlo je postavené v eklektickom štýle s prvkami neobaroka a secesie, čo sú typické architektonické štýly konca 19. storočia. Divadlo postavili za rekordných 22 mesiacov, zatiaľ čo jeho rekonštrukcia si v minulom storočí vyžiadala sedem rokov.
Turistická sprievodkyňa Marta Szentirmaiová ponúka zahraničným návštevníkom pútavý výklad v útrobách divadelnej budovy. "Na stavbe sa stretli tí najlepší remeselníci a umelci. Samotný staviteľ, architekt Adolf Lang, postavil vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, Holandsku či na území dnešného Rumunska mnohé významné budovy - divadlá, radnice, banky či poisťovne. Na Slovensku sa môžeme pochváliť jedným z jeho vrcholných diel," hovorí sprievodkyňa.
Strop divadelnej sály pripomína baldachýn s cennou maliarskou a sochárskou výzdobou a pozlátenými štukami. "Čím viac človek vie o historickej pamiatke, tým viac sa mu začína páčiť," hovorí Marta Szentirmaiová. Ak sa objednáte na prehliadku, určite neobanujete. Spolu so sprievodkyňou sa dostanete tam, kam sa bežne nechodí a dozviete sa veľa zaujímavého.
Záujem verejnosti by chceli divadelníci podchytiť aj rôznymi spestreniami. V budúcnosti pribudne k štandardnej prehliadkovej trase bežne dostupných priestorov divadla aj zákulisie. "Návštevníci budú môcť nahliadnuť do priestorov, kde sa bežne pohybujú len umelci, garderobieri, maskéri a divadelní technici," hovorí PR manažér Štátneho divadla Igor Sabol. Najväčší záujem o prehliadku divadelných priestorov majú zatiaľ najmä zahraniční turisti, ktorí tvoria takmer 80 percent návštevníkov.
Autor: ZUZANA LEHOTSKÁ(Autorka je publicistka)