Jamie Oliver (tretí zľava) varil už aj v premiérovom sídle na Downing Street. Záber je z roku 2003, keď za ním do kuchyne zavítal Tony Blair s írskym predsedom vlády Bertiem Ahernom. FOTO - REUTERS |
Británia má krátko pred parlamentnými voľbami a prieskumy verejnej mienky už dlhšie signalizujú, že premiérovi súperi z konzervatívnej strany sa dravo doťahujú. Čo urobí britský predseda vlády Tony Blair, ktorý je napriek klesajúcej popularite ešte vždy tromfom labouristov?
Prihovorí sa ženám-matkám a sľúbi im, že ich deti v školských jedálňach dostanú už len zdravé a výživné jedlá. Žiadne zohrievané polotovary ohriate v mikrovlnných rúrach. Nie je to náhoda, že Blair sa tak zaujíma o matky. Pri oboch doterajších volebných víťazstvách sa mohol na ne spoľahnúť. Po vojne v Iraku si už taký istý ich hlasmi nie je. Labouristické prieskumy ukázali, že matky sa najviac obávajú každodenných hrozieb, ktoré číhajú na ich deti.
Je to cynický oportunizmus, kritizovali v médiách premiérovu kampaň za zdravú stravu pre školákov. Stratégovia labouristickej kampane sa však tomu môžu zasmiať, veď Blair do kampane vtiahol aj najpopulárnejšiu kuchársku celebritu, mladíka Jamieho Olivera. Televízna séria o tom, ako učil školské kuchárky pripravovať jedlo pre školákov, mala veľký úspech a labouristická vláda chce na to nadviazať.
Populárny Jamie je však opatrný a do politiky sa nechce nechať len tak ľahko vtiahnuť. Labouristom odkázal, že najprv chce vidieť peniaze na stravu pre jedálne. Minister financií Gordon Brown pri predstavovaní rozpočtu minulý týždeň sľúbil v programe pre základné školy 9,4 miliardy libier.
Zvláštnosťou tohtoročnej kampane je, že premiér oficiálne stále voľby nevyhlásil, hoci všetci predpokladajú, že k urnám sa pôjde 5. mája. Kampaň však dávno beží. Šéf konzervatívcov Michael Howard je Blairovi lepším protivníkom ako jeho nepresvedčiví predchodcovia. Ukazovali to aj prieskumy verejnej mienky, v ktorých sa konzervatívci niekoľko mesiacov na labouristov doťahovali.
Zdravé stravovanie nie je jedinou populistickou témou, ktorú si v posledných týždňoch vypožičali politici. Michael Howard využil vlnu nespokojnosti bulvárnej tlače so zámerom vlády, aby miestne radnice vyhradili v územných plánoch priestor, kde by sa mohli legálne zdržiavať "travellers" - ľudia, čo žijú v mobilných prívesoch a kočujú po Británii.
Konzervatívci obratne využili možnosť zastať sa tradičných britských hodnôt, ktoré po celej krajine ohrozujú neusporiadaným spôsobom života kočovníci v karavanoch. Podľa včerajších výsledkov prieskumu ICM našli ohlas najmä medzi staršími voličmi nad 65 rokov, u ktorých majú väčšiu podporu. Na labouristov je to však stále málo - po dlhšom čase sa im podarilo v prieskume zvýšiť náskok pred konzervatívcami na osem percent.