Labe v nemeckých Drážďanoch zatopilo zatiaľ iba niekoľko ciest. FOTO - REUTERS |
"Nebezpečenstvo nie je zažehnané," varuje saský minister životného prostredia Stanislav Tillich po správe, že hladina Labe v tomto nemeckom spolkovom štáte stagnuje a Drážďany zatopeniu unikli.
Klesajú aj hladiny riek v Maďarsku, rôzne stupne povodňovej pohotovosti však stále platili na viac ako 2000 kilometroch väčších či menších tokov. V Budapešti a v juhomaďarskom Szegede museli včera pred dopravou uzavrieť dolné nábrežia. Hlavne v Budapešti to znamená zhoršenie už aj tak veľkého dopravného chaosu. Podľa Tibora Dobsona, hovorcu Celoštátneho riaditeľstva obrany proti katastrofám, je možné očakávať ďalší nápor povodní až po Veľkej noci.
Veľká voda u našich južných susedov obnovila debatu o najefektívnejšej obrane pred povodňami. Sprevádza ju vzájomné obviňovanie vlády a opozície, kto toho zanedbal viac.
Po veľkých záplavách na rieke Tise v rokoch 2001 a 2002 dospela väčšina maďarských odborníkov k názoru, že riešením nie je zvyšovanie hrádzí "až do neba", ani vytváranie nových priehrad. Namiesto toho treba dať riekam viac priestoru, rozšíriť záplavové územia tam, kde je to možné a odstrániť z nich prekážky, ktoré spomaľujú odtok vody. V reakcii na prehnanú reguláciu riek v predchádzajúcich dvoch storočiach preto vypracovali plán určitej deregulácie a návratu k prirodzenému stavu, ku ktorému pravidelné záplavy jednoducho patria.
S plánom prišla ešte predchádzajúca vláda premiéra Viktora Orbána, ktorej predstavitelia dnešnú socialistickú vládu obviňujú, že mešká s jeho realizáciou.
PETER MORVAY