j časti dane, nepresiahla 100 korún.
Obce však neraz nepokutujú, aj keď môžu. Rimavská Sobota pokutu neuloží ani vtedy, ak daňovník priznanie nepodá v prvej polovici roka, povedala Oľga Fabová z mestského úradu. Tisovec podľa primátora Petra Mináča "nebude vyvodzovať žiaden finančný postih".
V bratislavskej Karlovej Vsi to chodí inak. Miroslav Čársky z miestneho úradu tvrdí, že "vonkoncom nezáleží na ľubovôli úradníka", či pokutu uložiť, alebo neuložiť. "Zákon je jednoznačný a musia ho dodržiavať aj úradníci." Aj v Košiciach či v Hnúšti si to takto vykladajú.
"Ak nesankcionujú, porušujú zákon," povedal o obciach hovorca daňového riaditeľstva Róbert Merva. Obciam však nič nehrozí, sankcie za to, že zákon nedodržiavajú, právo nepozná. "Jednoducho sa akosi predpokladá, že obce budú zákony dodržiavať, neporušovať, napĺňať," vraví právnik Jaroslav Pilát z M.E.S.A.
Hovorca ministerstva financií Peter Papanek povedal, že obce, ktoré oneskorencov nepokutujú, idú proti sebe. Ak sa niektorá raz takto zachová, "riskuje daňovú nedisciplinovanosť v ďalších rokoch".
Aj keby niektorá z obcí namietla, že povinnosť pokutovať obmedzuje jej samostatnosť, podľa Piláta by to neobstálo. Tvrdí, že ak štát obciam zákonom niečo zveril, môže im zákonom dať aj niektoré povinnosti. "Aj samosprávna demokracia sa musí riadiť určitými pravidlami a aby boli na území celého štátu rovnaké, nijako inak ako zákonom sa to urobiť nedá."
Aj na tých, ktorí doteraz daňové priznanie nepodali, zákon pamätá. Advokátka Miroslava Čapková z Trenčína hovorí, že ak si obec vie spätne skontrolovať na katastri, kto nehnuteľnosť vlastní, vyzve daňovníka, aby priznanie podal. Ak to neurobí, dokedy má, obec vyrubí pokutu.
JOZEF ČAVOJEC