Navrhol ho minister zahraničných vecí Eduard Kukan, vláda ho schválila a prezident s tým súhlasil. Súčasný chargé d'affaires v Kazachstane Erik Lipták pre SME povedal, že pokiaľ vie, "tak kazašská strana už asi pred mesiacom s nomináciou súhlasila".
Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga, ktorý je s ministrom Kukanom v Bruseli, povedal, že "informáciu si preveríme po návrate na Slovensko a potom sa k tomu vyjadríme".
Podhorský je dnes riaditeľom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo a nemá previerku Národného bezpečnostného úradu. Ako riaditeľ úradu štátnej správy, ktorého vymenúva vláda, ani ako veľvyslanec ju podľa vlastných slov nepotrebuje.
Aj on tvrdí, že spoluprácu s ŠtB nepodpísal. Hovorí, že ho viackrát vypočúvali, lebo riešil celý rad tajných úloh, "o ktoré sa zaujímali ako západné, tak aj východné rozviedky". Pred novembrom pracoval v Hydrometeorologickom ústave "zodpovedal som za celý systém veľmi krátkodobých predpovedí živelných pohrôm alebo nebezpečných poveternostných javov".
Minister zahraničia Eduard Kukan pripravil vlani zoznam krajín, v ktorých veľvyslanci nemusia mať previerku NBÚ, stačí im iba previerka bezpečnostného odboru ministerstva na najnižší stupeň utajenia "vyhradené". Zoznam krajín odmietlo ministerstvo prezradiť, ale podľa informácií denníka Hospodárske noviny je v ňom okrem Kazachstanu napríklad aj Malajzia, Thajsko, Keňa, Bosna a Hercegovina, Uzbekistan či Vatikán.
Hovorca prezidenta Gašparoviča Marek Trubač povedal, že "vzhľadom na to, že u nás neplatí lustračný zákon, ide o morálku každého jednotlivca, či zostane v štátnej funkcii". Podľa neho si prezident myslí, že každý prípad treba posudzovať individuálne.
Úrad pre normalizáciu spadá pod ministerstvo hospodárstva.
"Vzhľadom na to, že vláda už odsúhlasila jeho odchod, momentálne hľadáme nového riaditeľa úradu a určite to nebude nikto, kto bol evidovaný ako agent ŠtB," povedal Pavol Rusko, minister hospodárstva.