Ide o všeobecno-vzdelávací typ školy, ktorá pripravuje predovšetkým na štúdium na vysokej škole. Kým kedysi boli gymnáziá zamerané najmä na všeobecné vzdelávanie, dnes už mnohé z nich poskytujú svojim študentom aj možnosť vybrať si profilovanie: gymnázium so zameraním na cudzie jazyky, matematiku, prírodovedné predmety alebo napríklad telesnú výchovu.
Poskytujú štúdium 8-ročné (pre žiakov od 4. ročníka ZŠ), 5-ročné (bilingválne, teda dvojjazyčné gymnáziá), a 4-ročné (pre absolventov základných škôl).
Štúdium končia maturitnou skúškou.
Združené stredné školy
Združené stredné školy vznikli splynutím stredných odborných škôl a stredných odborných učilíšť, spravidla s rovnakým alebo obdobným obsahom odborného vzdelávania.
Štúdium v študijných odboroch je spravidla štvorročné, končí sa maturitou. Absolventi môžu ísť rovno do praxe, môžu však aj pokračovať na štúdiu na vysokej škole. Štúdium v učebných odboroch je trojročné a končí sa záverečnou skúškou. Absolventi môžu ísť priamo do praxe alebo sa môžu prihlásiť na nadstavbové štúdium, v ktorom štúdium ukončia maturitou.
Stredné odborné školy
Ponúkajú 4-ročné odborné štúdium v konkrétnom odbore, končiace maturitnou skúškou. Ich absolventi môžu nájsť po skončení školy zamestnanie vo vyštudovaných odborných činnostiach, môžu však pokračovať aj v štúdiu na vysokej škole. Stredných odborných škôl je niekoľko typov:
Á pôdohospodárske: (sem patria stredná poľnohospodárska škola, stredná lesnícka škola, stredná záhradnícka škola, stredná veterinárna škola, stredná vinársko-ovocinárska škola)
Á priemyselné: (stredná priemyselná škola chemická, stavebná, elektrotechnická, dopravná, drevárska, geodetická, strojnícka, potravinárska)
Á ekonomické: (hotelové akadémie, obchodné akadémie, stredná škola podnikania)
Á knihovnícke: (škola knihovníckych a informačných štúdií)
Á pedagogické: (stredná pedagogická škola, pedagogická a sociálna akadémia, pedagogická a kultúrna akadémia)
Á umelecké: (škola úžitkového výtvarníctva, stredná umelecká škola)
Konzervatóriá
Ide o špecifický typ strednej odbornej školy, ktorá pripravuje pre odbor spev, hudba, tanec alebo dramatické umenie. Štúdium na konzervatóriu je spravidla 6-ročné a končí sa absolutóriom. Po ukončení štvrtého ročníka vykonajú žiaci maturitnú skúšku. Konzervatórium pre odbor tanec je osemročné a končí sa absolutóriom. Zároveň s absolutóriom vykoná žiak maturitnú skúšku. Absolventi sa môžu uchádzať o štúdium na vysokej škole.
Dievčenské odborné školy
Sú 4-ročné školy podnikania pre dievčatá, končia sa maturitnou skúškou. Tento typ stredných odborných škôl ponúka štúdium v študijných odboroch obchod a podnikanie, opatrovateľka. Absolventi môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
Stredné zdravotnícke školy
Sú určené záujemcom, ktorí sa chcú po skončení školy uplatniť v zdravotníctve. Štúdium je 4-ročné, končí sa maturitnou skúškou a jeho absolventi môžu pokračovať v štúdiu na akejkoľvek vysokej škole.
Ponúkajú štúdium v študijných odboroch: zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant, zdravotnícky asistent, masér, asistent výživy, ortopedický technik.
Stredné odborné učilištia
Aj tieto bývajú ako stredné odborné školy rôzneho zamerania: elektrotechnické, strojárske, stavebné, dopravné, energetické, železničné, obchodu, služieb, obchodu a služieb a podobne. V študijných odboroch ponúkajú 4-ročné štúdium, ktoré končí maturitou.
SOU však ponúkajú aj štúdium aj v učebných odboroch, ktoré trvá 3 roky, a to nekončí maturitnou skúškou, ale záverečnou skúškou. Jeho absolventi sa nemôžu uchádzať o miesta na vysokej škole, keďže nemajú maturitu. Získavajú výučný list, môžu pokračovať v nadstavbovom štúdiu a získať maturitu.
Odborné učilištia
Patria do systému špeciálnych škôl. Poskytujú odbornú prípravu v učebných odboroch s upravenými učebnými plánmi. Príprava trvá jeden až tri roky. Príprava v odbornom učilišti sa končí záverečnou skúškou.
Učilištia
Ponúkajú 2 až 3-ročné štúdium v učebných odboroch. Jedná sa vyložene o odbornú prípravu pre žiakov, ktorí ukončili základnú školu v nižšom než deviatom ročníku alebo deviaty ročník neukončili úspešne, ako aj žiakom, ktorí úspešne neukončili základnú školu po deviatich rokoch povinnej školskej dochádzky. Štúdium končí záverečnou skúškou.
Praktické školy
Príprava v praktickej škole trvá jeden rok, dva alebo tri roky. Sú určené pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí skončili základnú špeciálnu školu a neboli prijatí do odborného učilišťa alebo špeciálneho učilišťa, prípadne nezvládli jeho vzdelávací obsah. Ich absolventi získavajú všeobecné vedomosti a základy odbornej kvalifikácie a zručností, zameraných na určitú skupinu povolaní. Nezískajú maturitu ani výučný list. Štúdium sa končí absolvovaním posledného ročníka.
Špeciálne stredné školy
Pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (sluchovo, zrakovo, mentálne postihnutí žiaci, žiaci s poruchami učenia) existujú špeciálne stredné školy, ktoré sa im snažia uľahčiť štúdium rešpektovaním ich potrieb. V ponuke sú Špeciálne gymnáziá, Špeciálne odborné učilištia, Špeciálne SOU, Špeciálne SOŠ a konzervatóriá. Platia pre ne tie isté podmienky ako pre stredné školy tohto typu.