Od 20. marca do 1. apríla nastáva podľa ministerstva školstva rozhodujúce obdobie pre výber strednej školy pre žiakov posledných ročníkov základných škôl. Najneskôr 20. marca totiž museli riaditelia stredných škôl zverejniť kritériá prijatia. Deviataci teraz majú do 1. apríla čas, aby si kritériá porovnali a vybrali si najvhodnejšiu školu.
"Zodpovednosť za správne rozhodnutie v prípade výberu strednej školy je vždy na rodine. Odporúčame však žiakom, aby využili šancu a skúsili podať aspoň jednu prihlášku z ich pohľadu na najlepšiu a najnáročnejšiu školu," radí uchádzačom štátny tajomník ministerstva František Tóth.
Vodidlom im môžu byť výsledky Monitoru. "Žiaci, ktorí sa umiestnili v prvej tretine najúspešnejších žiakov na celom Slovensku, sú určite vhodnými uchádzačmi o štúdium na gymnáziách. Žiaci s umiestnením v prvej polovici a s primeranými študijnými výsledkami majú predpoklady zvládnuť prijímacie konanie na náročnejších typoch stredných škôl," hovorí Tóth.
Počet miest na stredných školách už nie je umelo regulovaný ako kedysi. "Zriaďovatelia stredných škôl - teda vyššie územné celky - môžu prispôsobiť počty prijímaných žiakov požiadavkám rodičov," upozorňuje Tóth.
Častou voľbou rodičov sú najmä gymnáziá, keďže sú označované ako najnáročnejší typ strednej školy, a vďaka svojmu všeobecnému zameraniu dávajú študentom ďalšie štyri roky čas rozhodnúť sa pre budúce povolanie.
Štúdium na gymnáziách odporúča aj ministerstvo školstva, keďže absolventov tohto typu škôl je u nás v porovnaní s Európou stále málo.
To škrie mnohé stredné odborné školy (SOŠ), ktoré uchádzačom ponúkajú takpovediac chlieb v rukách, a, rovnako ako gymnáziá, aj možnosť študovať na vysokých školách. "Klesajúca populačná krivka hrá proti nám, lebo gymnáziá stále mierne znižujú nároky na prijímanie, ak chcú mať dosť žiakov," hovorí riaditeľka Združenej strednej školy chemickej v Bratislave Zdenka Tamášová.
Má pocit, že odborné školy sú zatláčané do pozadia. "A pritom aj naši žiaci dosahujú pekné výsledky v rôznych olympiádach a súťažiach, pracujú na mnohých projektoch - možno ešte viac ako gymnazisti. Navyše, získavajú aj praktické zručnosti," hovorí Tamášová.
Na rozdiel od gymnázií, podľa nej odborné školy ponúkajú nové zaujímavé a perspektívne odbory, ktoré idú s dobou. "My napríklad máme nový študijný odbor biotechnológia a farmakológia. Žiaci, ktorí ho skončia, sú dobre pripravení na vysokoškolské štúdium farmácie, medicíny, biológie, ale aj do praxe do mikrobiologických laboratórií."
Aj na Združenej strednej škole drevárskej v Bratislave pociťujú pokles populačnej krivky. "Kým kedysi sa k nám hlásili žiaci prevažene s dvojkami, dnes najmä s trojkami, aj štvorkami, ale nie všetci náročné odborné štúdium zvládnu," hovorí riaditeľka školy Mária Panáčková. Aj oni ponúkajú zaujímavé študijné odbory, ako napríklad tvorba nábytku a interiéru, či reštaurátorstvo.
Termíny prijímacích skúšok
2. február: I. termín prijímacích skúšok na SŠ
5. máj: II. termín prijímacích skúšok na SŠ
31. máj: Do tohto termínu musí riaditeľ strednej školy rozhodnúť, či vyhlási 2. kolo prijímacích skúšok. Na druhé kolo podáva uchádzač novú prihlášku.
14. jún: Termín druhého kola pohovorov na školách, kde je ešte voľné miesto.