Pre americkú ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú bola návšteva Pekingu, kde sa stretla s prezidentom, premiérom aj šéfom čínskej diplomacie prvou skutočnou skúškou od nástupu do úradu. Je veľký rozdiel stretnúť sa s partnermi v Európe, hoci aj tej "starej", a s predstaviteľmi komunistickej Číny.
Riceová na záver návštevy skôr opatrne pripomenula, že by pre Čínu bolo dobré, ak by "porozmýšľala o otvorenejšom politickom systéme". Na Kvetnú nedeľu zavítala hneď po stretnutí s prezidentom Chuom Ťin-tchaom do protestantského kostola. Čínskemu vedeniu pripomenula, že by nemalo považovať vieru za nebezpečenstvo pre spoločnosť.
Šírenie demokracie a slobôd však nebolo v Pekingu, záverečnej zastávke jej ázijského turné, to hlavné. Amerika teraz Čínu potrebuje, aby rozhýbala rozhovory so Severnou Kóreou, ktorá má jadrové zbrane.
Len Čína má na izolovanú KĽDR vplyv a Američanom sa zdá, že by ho mohli viac využívať. O tom hovorila s prezidentom Chuom.
Počas ázijského turné sa ukázalo, že Spojené štáty už premýšľajú nad tým, ako postupovať ďalej, ak sa Severnú Kóreu nepodarí dostať späť k šesťstranným rokovaniam o odzbrojení. "V prípade, že KĽDR odmietne spolupracovať, zváži Washington iné možnosti," varovala Riceová v Pekingu. Aké, nespresnila.
Ešte počas návštevy Soulu však vylúčila, že by Spojené štáty zamýšľali napadnúť KĽDR. Do úvahy prichádza skôr úplné embargo. Na tom by sa Washington musel dohodnúť s Čínou, ktorá je takmer výhradným dodávateľom do KĽDR.
Aktuálna situácia Taiwanu a čerstvo schváleného čínskeho antiseparačného zákona bola až druhá v poradí. Partneri si nevyhoveli. Čína vyslovila želanie, aby Spojené štáty rešpektovali, že ide o jej vnútorný problém. Riceová povedala, že zákon zvyšuje napätie a vyzvala Čínu, aby spravila kroky na upokojenie. Amerika dala jasne najavo, že stojí ďalej za Taiwanom.
MAREK CHORVATOVIČ