roka sa ale z Mein Kampf nacistického vodcu Adolfa Hitlera predalo 50-tisíc výtlačkov.
"Táto kniha bola spiacim bestsellerom. Vydali sme ju iba pre peniaze," povedal pre nemecké médiá Oguz Tektas z tureckého vydavateľstva Mefisto. A určite zarobili. Podobne kontroverzné knihy sa zvykli predávať za 11 eur (418 korún), výtlačok nacistickej biblie stojí iba tri eurá (114 korún).
Turecko pritom nie je antisemitská krajina. Od 15. storočia bola turecká časť Osmanskej ríše bezpečným cieľom pre židov a nič sa na tom nezmenilo ani po roku 1923, keď sa Turecko stalo republikou. Počas druhej svetovej vojny bola krajina neutrálna a židia tu vždy našli útočisko pred pogromami a koncentračnými tábormi.
Dnes ich v krajine žije viac ako 20-tisíc a úspech Hitlerovho diela ich desí. Hlava židovskej obce Silvyo Ovadya je prekvapený, že 500-stranová kniha sa predáva iba za tri eurá.
Podľa tureckého politológa Dogu Ergila dielo, ktorá v sebe nemá ani gram ľudskosti, berú Turci vážne. Dôvodom je podľa neho narastajúci antiamerikanizmus ako odpoveď na vojnu v Iraku a silnejúca antiizraelská nálada ako reakcia na boj proti Palestínčanom. "Nacizmus, už raz v Európe pochovaný, je opäť na vzostupe," varuje Ergil.
Zaujímavé je, že zatiaľ neprotestovalo Bavorsko. Bavorská vláda má ako dedička Hitlerovho majetku na knihu autorské práva až do roku 2015 a veľmi ostro protestuje proti všetkým pokusom knihu vydať. V zahraničí na jej právo dohliadajú nemecké veľvyslanectvá. To v Turecku ale zatiaľ hlási iba "obavy, ktoré vzbudzuje rastúca obľúbenosť knihy a jej dostupnosť". (mim)