Len tak bude organizácia podľa neho schopná čeliť konfliktom, terorizmu a chudobe a lepšie presadzovať ľudské práva.
Kľúčovým návrhom je vytvorenie "Rady pre ľudské práva", ktorá by nahradila kritizovanú ženevskú Komisiu OSN pre ľudské práva. Jej členmi boli totiž často krajiny, ktoré mali deficity v uplatňovaní ľudských a občianskych práv.
Správa tiež požaduje zmeny v zložení a právomociach Bezpečnostnej rady OSN. Očakáva sa živá diskusia členských krajín o zvýšení počtu stálych členov Bezpečnostnej rady. O priradenie k súčasným členom - USA, Rusku, Číne, Francúzsku a Británii v rade sa usilujú hlavne Nemecko, Japonsko, Brazília a India. Napríklad kandidatúru Japonska však spochybňuje Čína a proti Nemecku sa stavia Taliansko.
Vedúci Annanovej kancelárie Mark Malloch Brown na tlačovej konferencii v New Yorku pripustil, že sa dajú očakávať výhrady niektorých krajín k rôznym bodom návrhu, ale vyjadril nádej, že predbežné diskusie umožnia nakoniec schválenie celého textu na Valnom zhromaždení OSN.
Reformy majú podľa komentárov udržať OSN ako hlavné fórum, kde sa bude rozhodovať o svetovej bezpečnosti, a tiež majú zaručiť, aby si OSN podržala dominantné postavenie v rozvojových záležitostiach. Rovnako tak majú zamedziť ďalším škandálom, ako bola korupcia v programe Ropa za potraviny či sexuálne zneužívanie príslušníkmi mierových jednotiek OSN v Afrike.
(čtk)