Minister Martin Fronc sa usmieval, opoziční poslanci boli nahnevaní, študenti zo štrajkového výboru s oranžovými stužkami na sakách sa tvárili smutne.
"Som rád, že sa našlo 73 odvážnych a zodpovedných poslancov," povedal Fronc po hlasovaní, ktorého výsledok nebol do poslednej chvíle jasný.
"Bolo to veľké napätie," povedala poslankyňa ANO Beáta Brestenská, ktorá už ohlásila, že v máji chcú v druhom čítaní zákon meniť a nevylúčila ani výrazné zásahy. Štátny tajomník na ministerstve školstva František Tóth (ANO) má často odlišné názory než minister Fronc (KDH).
Opoziční poslanci najmä zo Smeru v celodennej rozprave kritizovali zákon, že bude likvidovať verejné vysoké školy, že Slovensko sa stane krajinou nevzdelaných ľudí, že štipendiá pre študentov nebudú stačiť na ich štúdium a budú odchádzať študovať do zahraničia a že dnes nie je vhodná doba na takú zásadnú zmenu.
Koalícia zákon obhajovala, poslankyňa KDH Mária Majdová namietala, že to isté hovorila opozícia aj pri zdravotnej, daňovej a dôchodkovej reforme. "Kedy bude ten správny čas?" pýtala sa.
Fronc povedal, že odkladaním zákona na inú "vhodnú dobu", by sa všetko "zastavilo na päť, šesť rokov, poškodilo by to Slovensku, vysokým školám". Fronc hovorí, že reforma je o spravodlivosti, o zvýšení kvality, je sociálne únosná a "systém vysokého školstva tento zákon zlepší".
Autor: rf