Znak Podnesterska poznajú len jeho obyvatelia. Vo svete je neznámy rovnako ako ich neuznaná republika. FOTO - REUTERS
Asi 50 kilometrov za Kišiňovom je hraničný priechod, za ktorým leží neuznaná Podnesterská moldavská republika (PMR). "Migračná kontrola!" vchádza do autobusu prísny pohraničník a ľudia ukazujú pasy. "Kto u nás nežije, musí sa registrovať!" Vízum stojí 4 podnesterské ruble, asi 15 korún.
Brána do Ruska
Hlavným mestom republiky je Tiraspol, ktorý založili na konci 18. storočia ako pohraničnú pevnosť ruského impéria a dodnes si udržiava ruský charakter. V baroch hrá výhradne ruská hudba, ľudia sledujú ruské televízie, chodia študovať a pracovať do Moskvy.
"Moldavsko s nami nikdy nemalo nič spoločné, preto sme vyhlásili v roku 1991 samostatnosť, dokonca o niekoľko dní skôr ako Kišiňov," hovorí Vasilij, dôstojník podnesterskej armády. Pyšne ukazuje medailu Obrancu vlasti, ktorú získal vo vojne v roku 1992, ako sa v miestnych školách učí, vo "vojne za nezávislosť".
Za všetkými problémami vraj stojí Kišiňov: ľudia nemôžu cestovať - podnesterské pasy nikto neuznáva, podniky nemôžu vyvážať svoju produkciu - neprejdú colnými orgánmi, už druhý rok nefunguje telefonické spojenie medzi Moldavskom a Podnesterskom.
"Cestovať môžeme len, keď si vybavíme ruské, ukrajinské alebo moldavské občianstvo," hovorí Vasilij. Sám si požiadal o ruský pas, chce sa odsťahovať do Moskvy, kde žijú jeho príbuzní. V Tiraspole je 60-percentná nezamestnanosť a práca v armáde ho prestala baviť, aj keď má dobrý plat: 120 dolárov.
Cenový raj
"Naopak, k nám na leto prichádzajú ruskí turisti, pre ktorých je Tiraspol cenovým rajom," hovorí Vasilij. A skutočne. Prenájom bytu stojí asi 20 - 40 dolárov mesačne, slušný obed dva doláre, hodina v kozmetickom salóne stojí dolár. Ceny sú prispôsobené miestnym mzdám, ktoré dosahujú asi 100 dolárov. To je viac ako v Kišiňove.
Rusko hrá kľúčovú úlohu. Minulý týždeň poslanci Štátnej dumy navrhli zákon, ktorý by Podnestersku, Abcházsku a Južnému Osetsku umožnil okamžité pripojenie k Rusku. Návrh však nebol prijatý, podporilo ho 91 poslancov, na schválenie bolo potrebných 300 hlasov.
Čakanie na vojnu
Medzi Kišiňovom a Tiraspolom prebehol v roku 1992 krátky ozbrojený konflikt, vzťahy sú však stále napäté a ľudia na oboch brehoch rieky Dnestr čakajú na nový výbuch. K poslednému incidentu prišlo minulý týždeň, keď asi sto zamaskovaných podnesterských mužov s obrnenými transportérmi obsadilo moldavskú pohraničnú dedinu Vasilevka, obsadili tamojšiu telefónnu ústredňu a uniesli dvoch moldavských policajtov.
"Opäť sme sa ocitli na pokraji vojny," komentovala podnesterská televízia incident, z ktorého obvinila Kišiňov. "Moldavsko nelegálne prevádzkovalo telekomunikačnú ústredňu bez povolenia podnesterských orgánov, rušili náš televízny signál," vysvetlil podnesterský minister informácií Vladimir Beljajev.
ZSSR - naša vlasť
Podnestersko neuznáva na svojom území žiadne moldavské orgány, vytvorilo vlastné ministerstvá, súdy, bezpečnostné zložky a centrálnu banku. Všetky pokusy dohodnúť sa na federalizácii zatiaľ skončili v slepej uličke.
"V Podnestersku sa musia konať slobodné voľby," naznačil možné riešenie slovinský minister zahraničia a predseda OBSE Dimitrij Rupel, ktorý v pondelok navštívil Tiraspol. O demokracii však nemôže byť reč. Nezávislá tlač, politické strany, mimovládne organizácie ani odbory európskeho typu sa v krajine nevyvinuli, opozícia neexistuje.
"Podnestersko je klasická diktatúra, ľudia sa boja s vami na ulici hovoriť. Tiraspol je boľševické mesto, všetko ako bolo do roku 1991, tak aj zostalo," hovorí komentátor moldavského denníka Flux Petru Bogatu.
Podnestersko skutočne vyzerá ako pozoruhodný sovietsky skanzen. Aj nápisy na uliciach sú ešte sovietske: "Buduj vlasť, posilníš mier". "ZSSR - naša vlasť."
Republika Sheriff
Od začiatku 90. rokov vedie krajinu prezident Igor Smirnov. Jeho syn Oleg, riaditeľ Colného úradu, je moldavskou tlačou označovaný za organizátora pašovania zbraní, alkoholu, drog a obchodu s bielym mäsom.
"Je to kriminálna štruktúra. Nie je tam súkromné vlastníctvo, ale zato je tam vlastníctvo Olega Smirnova, ktorého ohromná firma Sheriff privatizovala najvýnosnejšie podniky. Dovoliť si môže naozaj všetko," tvrdí Bogatu. V Tiraspole sa dokonca v miestnych baroch rozpráva vtip: V Moskve polícia zadrží Olega Smirnova pri predaji zbraní. "Odkiaľ ste?" pýtajú sa policajti. "Z PMR," odpovie Smirnov mladší. "Čo je to?" nechápu policajti a dostávajú hrdú odpoveď: "Otcova a moja republika."
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Tiraspol