Tymošenková a Putin sa už stretávajú. Na ich stretnutiach však na rozdiel od rokovaní s Juščenkom ešte taká idyla nevládne. FOTO - ČTK/AP |
Prvá návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine po víťazstve oranžovej revolúcie prebiehala až nečakane idylicky. Rozhovor Putina s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom bol pôvode naplánovaný na hodinu, ale trval viac ako dve. Ruský líder sa tak zarozprával s Juščenkom, že prepásol pozvanie najvyššie postavenej dámy Ukrajiny, pôvabnej premiérky Julie Tymošenkovej, na obed.
Vzhľadom na to, že vzťahy Tymošenkovej k Rusku sú rozporné - ešte nedávno ruská prokuratúra žiadala Interpol, aby na ňu vydal medzinárodný zatykač - nie je isté, či sa Putin na obed neoneskoril celkom rád.
Novinári sa nakoniec od usmievajúcich prezidentov dozvedeli jedinú senzáciu: žiadne problémy medzi obidvomi krajinami už neexistujú, sú len otázky, ktoré sa riešia.
Prezidenti sa rozhodli demonštrovať naprostú zhodu a dokonca sa posadili do jedného auta a odišli na otvorenie ruskej pobočky "Vneštorbanky" v Kyjeve. "V pripravenom vyhlásení pre tlač bola veta, že máme rôzne názory na niektoré problémy. Ja som ju vyškrtol," vyhlásil mimo protokolu Putin.
Napriek tomu pozorovatelia nabádajú na opatrný optimizmus. Prezidenti o ničom nerozhodli, len si sľúbili, že ich podriadení nájdu obojstranne prijateľné riešenia dlhodobých problematických otázok, ako je demarkácia rusko-ukrajinskej hranice či existencia ruskej vojenskej základne na Kryme.
Problém hraníc predovšetkým v úseku Kerčenského zálivu a Azovského mora musia podľa Putina skúmať experti. Juščenko trvá na tom, aby boli uznané hranice medzi Ukrajinou a Ruskom z čias existencie Sovietskeho zväzu, čo sa Moskve nepáči. Nevyriešenie tejto otázky je bolestné predovšetkým pre Kyjev, pretože so spormi o hranice nemôže o vstupe do EÚ či do NATO vôbec uvažovať.
Putin sa nakoniec s Tymošenkovou predsa len stretol, aj keď bez občerstvenia. Táto schôdzka bola zjavne menej srdečná ako rokovania hláv štátov. Tymošenková bola proti vstupu Ukrajiny do Spoločného ekonomického priestoru (SEP) vytvoreného Ruskom, Ukrajinou, Kazachstanom a Bieloruskom v roku 2004, lebo sa domnievala, že obmedzuje suverenitu Kyjeva. "Existuje falošná predstava, že je pohyb na opačnú stranu než EÚ. To nie je pravda," zdôraznil Putin.
Starý "spor o rúru" ako ho novinári radi prezývali, bol prekvapivo rýchlo vyriešený. Rusko sa prestalo usilovať o akékoľvek spoluvlastníctvo už existujúcich plynovodov na území Ukrajiny a navrhlo vytvorenie plynárskeho konzorcia.
Rusko-ukrajinské vzťahy boli v poslednom čase pošramotené. Potom, čo Putin niekoľkokrát otvorene podporil v ukrajinských prezidentských voľbách Viktora Janukovyča, a dokonca mu predčasne blahoželal k víťazstvu v prezidentskom zápase, Kyjev obvinil Moskvu zo zasahovania do vnútorných záležitostí cudzieho štátu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME