"Niektorí poslanci v poslednom čase svojím správaním počas parlamentných debát vzbudili dojem, že je oprávnené uvažovať aj o finančných postihoch," vysvetľuje hovorca europarlamentu Jose Liberato.
Právo vykázať zvlášť hlučných jednotlivcov zo sály mal šéf parlamentu aj doteraz, ale po novom by mohol úplne vylúčiť poslanca až na 20 pracovných dní. Parlamentní výtržníci by tak prišli o štedré denné diéty, za každý deň 268 eur.
Slovenský europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ) z pravicovej frakcie s iniciatívou súhlasí, lebo finančný postih je "najlepším prostriedkom, ako dosiahnuť, aby sa ľudia začali správať slušne".
Jeho pravicový kolega Ján Hudacký (KDH) považuje navrhované kroky za zbytočné. Myslí si, že debaty v europarlamente sú v norme a v národných parlamentoch sa "často dejú oveľa menej inteligentné veci".
Nezávislá europoslankyňa Irena Belohorská (HZDS) tvrdí, že hrozba straty parlamentných diét býva účinná. Aj preto nemá europarlament problém s nízkou účasťou na hlasovaní. "Poslancov potrestajú elektronické prístroje, ktoré zaznamenávajú, či poslanec hlasoval, alebo nie. Ak tak neurobil pri viac ako polovici hlasovaní, automaticky stráca denné diéty," povedala.
Počas očakávanej búrlivej debaty o navrhovaných sankciách bude jedným z hlavných problémov určiť, ako presne definovať "nevhodné správanie" bez toho, aby sa neobmedzilo právo poslancov vyjadriť svoj názor. A zároveň, komu zveriť právomoc rozhodnúť o tvrdších postihoch excentrikov.
Jose Liberato odmietol povedať, ktoré prejavy poslancov podnietili zmenu pravidiel. Podľa Belohorskej to boli hlavne protesty poslancov z frakcie Nezávislosť a demokracie (ID) pri hlasovaní o Európskej ústave. A údiv podľa nej vzbudzujú aj demonštratívne vyvesené národné vlajky poľských členov frakcie.
Wojciech Wierzejski z Ligy poľských rodín (ID) však namieta, že na ich správaní nie je nič znepokojujúce. "Európsky parlament bol vždy vnímaný ako nedemokratická inštitúcia, ktorá zatvára ústa všetkým, okrem byrokracie."
Práve euroskeptická frakcia ID sa viackrát snažila získať medzi seba troch slovenských poslancov za HZDS.
Belohorská je čoraz viac presvedčená, že táto frakcia je pre nich neprijateľná. "Poliaci tu začali zavádzať nové zvyky. Ja by som pri svojom vzťahu k Slovensku tiež nemala problém vyvesiť si slovenskú zástavu. Ale keby to urobili všetci, ako by to v pléne vyzeralo?"
Autor: Lucia Kubošová, EUobserver pre SME