Dieťa v inkubátore zažíva hluk ako v továrni

Robotníci v tkáčovniach, pradiarňach, pri obrábaní dreva či v kováčskych dielňach pracujú v hluku, ktorý dosahuje intenzitu nad 85 decibelov. Trpia chronickými chorobami sluchu. Predčasne narodené dieťa, ktorému má inkubátor pomôcť vo vývoji, je počas ...


ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK



Robotníci v tkáčovniach, pradiarňach, pri obrábaní dreva či v kováčskych dielňach pracujú v hluku, ktorý dosahuje intenzitu nad 85 decibelov. Trpia chronickými chorobami sluchu. Predčasne narodené dieťa, ktorému má inkubátor pomôcť vo vývoji, je počas pobytu v ňom vystavené hluku prekračujúcemu 75 decibelov. Kým robotníci v nadmernom hluku pracujú len osem hodín počas piatich pracovných dní, dieťatko v ňom žije dvadsaťštyri hodín denne niekoľko týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas spánku by hlučnosť v miestnosti nemala prevyšovať 35 decibelov. Hladina hluku inkubátora, ktorý ide nepretržite, nikdy neklesne na úroveň ticha, čo je 20 decibelov. Fľaša na kŕmenie položená na jeho skrinku spôsobí vnútri hluk nad 100 decibelov. To môže sluch dieťaťa vážne ohroziť.

SkryťVypnúť reklamu

K týmto výsledkom sa dlhodobým výskumom dopracovala doktorka Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave.

Na prahu bolesti

Tím doktorky Jurkovičovej doteraz otestoval v bratislavských nemocniach asi stovku inkubátorov od zahraničných výrobcov z Nemecka, Maďarska a bývalej Juhoslávie.

Fyziologické reakcie na ich hlučnosť si odskúšali na 120 deťoch. „Laikovi sa zdá, že nedonosené dieťa v inkubátore len spí a nereaguje na hluk okolo seba. Nie je to pravda,“ tvrdí výskumníčka. „Hluk pôsobí na organizmus, aj keď ho človek subjektívne nevníma. Dieťatko sa pri ňom síce nezobudilo, ale pri hlukových podnetoch sme meraním rôznych fyziologických funkcií zistili ich prudké zmeny. Napríklad väčšine z detí sa zrýchlil pulz, asi 15 percentám sa naopak spomalil. Výrazne stúpol krvný tlak, dychová frekvencia sa naopak spomalila, dokonca nastali pauzy v dýchaní, čo môže byť veľmi nebezpečné. „

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššie hladiny hluku namerali pri otváraní a zatváraní dvierok inkubátora. Ak nimi sestra buchla, hluk prekračoval 120 decibelov, čo je také vysoké číslo, že sa blíži až k prahu bolesti. A dieťa to muselo vydržať nespočetnekrát za deň, pri prebaľovaní, kŕmení, vyšetrovaní. „Až nad 100 decibelov sa hluk zvýši, aj keď sa na inkubátor položí akýkoľvek predmet. Reaguje aj na telefón. Je to preň síce tlmený signál, ale meraním sme zistili, že ho zaregistruje. Keď si to spočítame, dieťa v inkubátore nemá šancu zažiť ticho, ktoré potrebuje na spánok a normálny vývoj, podmienky v inkubátore sú neporovnateľné s podmienkami počas vnútromaternicového vývoja.“

Následky

Pobyt v inkubátore môže mať pre niektoré nedonosené deti aj zdravotné následky. Môže dôjsť k rôznym vývojovým zmenám alebo poruchám. Keďže ide o predčasne narodené rizikové deti, ťažko odlíšiť, či poruchu sluchu spôsobilo predčasné narodenie, alebo hluk. Doktorka Jurkovičová: „Jedno je isté – hluk inkubátora deťom neprospieva. Rizikové faktory, s ktorými sa narodili, ešte zosilňuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Na základe výskumov tímu doktorky Jurkovičovej boli na dovoz inkubátorov stanovené normy hlučnosti.

Vyšetrenie novorodencov

V USA, Kanade a ďalších 26 štátoch všetkým novorodencom ešte v pôrodniciach vyšetrujú sluch. U nás by ho zatiaľ mali absolvovať nedonosené deti, novorodenci, ktorých matky prekonali v tehotenstve nejakú infekčnú chorobu, po komplikovanom pôrode, deti z rodín, kde sa už hluchota objavila.

„V porovnaní so svetom v prevencii a odhaľovaní sluchových ochorení dosť zaostávame. Pritom prevencia je pre každý štát nielen výhodnejšia, ale určite aj lacnejšia. Zachraňovať a liečiť niečo, čo je už v kritickom stave, vychádza oveľa drahšie,“ hovorí Jurkovičová.

JARMILA HORÁKOVÁ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu