Na začiatku roka 2001 vstúpil v Európskej únii do platnosti balík opatrení na zastavenie šírenia tzv. šialenstva kráv. Predsa čakal na starý kontinent a jeho poľnohospodárstvo ďalší čierny rok. Epidémia nadobudla obrovské rozmery práve v tomto roku, počet krajín, v ktorých sa ochorenie vyskytlo, sa zvýšil na viac ako dvojnásobok – na 21. Zabiť bolo treba ďalšie státisíce kusov hovädzieho dobytku.
BSE hlásili z nových a nových krajín a Európa podľahla panike. Opatrenia boli všade rovnaké: porážka stáda, stiahnutie podozrivého mäsa z obehu, testovanie dobytka a zavedenie prísnych zdravotných kontrol. Hovädzie sa stalo prakticky nepredajným, jeho ceny na európskom trhu sa dramaticky znížili. Viac ako 30 štátov sveta uplatňuje bojtok na európske hovädzie, no ochorenie sa už objavilo aj mimo EÚ. Vo východnej Európe postihlo Slovinsko, Českú repuliku aj Slovensko. Doteraz registrujú takmer 190 000 prípadov nákazy, z toho väčšinu v Británii. V EÚ sa jej vyhlo len Švédsko a Fínsko. Chorobu poznajú aj v Kanade, na Falklandských ostrovoch a v Ománe a v decembri sa po prvý raz objavila v Ázii, v Japonsku.
Napriek intenzívnej práci výskumníkov v Bruseli sa nepodarilo vylúčiť ďalšie zdravotné riziká tohto ochorenia dobytka, ktoré je spojené so 100 úmrtiami medzi ľuďmi na tzv. Creutzfeldovu-Jakobovu chorobu, ľudský variant BSE. S úplnou istotou nebol určený ani pôvod nákazy.
Najnovšie vedecké analýzy hovoria, že prenos BSE na človeka vo forme Creutzfeldovej-Jakobovej choroby nebude v budúcnosti príliš vážny, ale zato ešte nenastal čas poľaviť v bezpečnostných opatreniach. Ochorenie sa prenáša konzumáciou nakazeného mäsa, najmä vnútorností. Existujú aj pesimistické odhady o 100 000 nakazených ochorením, na ktoré sa zomiera do dvoch rokov. Jeho inkubačná lehota môže byť aj dvadsať rokov.
V Británii, odkiaľ sa ochorenie od 80. rokov šírilo cez Francúzsko do zvyšku Európy, na konci februára prepukla ďalšia panika. Vyskytlo sa ďalšie ochorenie zvierat – slintačka a krívačka, ktoré nadobudlo charakter epidémie medzi ovcami a ďalšími zvieratami. V Británii museli zabiť 3,2 milióna zvierat. Panike prepadla celá Európa. Šírenie tohto ochorenia, ktoré sa na ľudí neprenáša, sa napokon podarilo zastaviť.
(kl)