BRATISLAVA - Robo Mikla, zlé dieťa a finalista národnej zábavy Slovensko hľadá SuperStar, včera odstúpil zo súťaže. Ako superstar sa správal už od začiatku a jeho správanie patrilo k najdiskutovanejším témam. Fotografie nahého Miklu kolovali internetom, objavili sa aj v denníku Nový Čas. Takmer všetky týždenníky sa venovali jeho hlučným oslavám a návštevám barov. "Porušoval životosprávu," vyjadril sa o ňom Branislav Zahradník z vedenia STV.
Vo štvrtok prišiel Mikla na tlačovku s pivom a mal v sebe 1,4 promile. Včera ráno bol opäť pod vplyvom alkoholu, tentoraz mal len 0,32 promile. "Nebol spôsobilý spievať pesničky, ktoré sa nenaučil. Je to inteligentný človek, zrejme si uvedomil, že nemôže ísť ďalej v súťaži, aby nepoškodil projektu," myslí si Zahradník. Miklov postup hodnotí ako "chlapské gesto v správnom čase", ktorým predišiel tomu, aby STV jeho správanie "disciplinárne riešila".
V noci zo štvrtka na piatok sa vraj STV spojila s majiteľom licencie a podľa Zahradníka dostala voľnú ruku. "Uľavilo sa štábu, ale hlavne Robovi Miklovi," hovorí o výsledku.
"Mal na to právo, my jeho rozhodnutie rešpektujeme a dohodli sme sa, že ho nebudeme nijako komentovať," reagoval porotca Julo Viršík. "Je to dosť veľká škoda, mne osobne je to ľúto. Robo je správny chalan, má však niekoľko svojich nedoriešených problémov. Ak si s nimi poradí, bude sa mu ľahšie žiť," povedal Miro Jaroš, ktorý súťaž opustil minulý piatok.
Mikla bol ešte aj popoludní v Národnom tenisovom centre, kde sa chystal prenos, a v kaviarni popri rozhovoroch so známymi rozdával autogramy. Rozhodnutie vraj neľutuje. "Nie. Ja sa teším a cítim fajn."
Zahradník potvrdil, že STV chce uplatniť licenciu na plný počet finálových večerov. "Neskrývam, že je to aj ekonomická otázka, každý prenos nám prináša významnú časť príjmov." Ako televízia výpadok vyrieši, však nechcel prezradiť. V piatok sa však malo hlasovať o vypadávajúcom ako normálne. Manažér Peter Kavecký hovoril, že aj keď sa koncepcia včerajšieho finálového večera po Miklovom odstúpení musí zmeniť, divák uvidí plnohodnotnú šou.
"Budeme v tomto primát," myslí si Zahradník o afére. V Nemecku sa už stalo, že finalista dobrovoľne odstúpil. V Česku sa s podobnými problémami podľa hovorcu projektu v televízii Nova Adama Kotalíka nestretli.
(zu, tasr)
Reakcia matky
"On je svojský a neovplyvní ho nikto. Je dospelý a robí si podľa svojho uváženia. Nehrá sa na nič, čo si myslí, alebo čo chce, to urobí. Keď sa mu niečo znepáči, urobí, čo si myslí, a nehľadí na dôsledky, je skôr emotívny typ, ktorý sa rázne rozhodne, a ťažko s ním pohnúť." (rf)
Koniec rockera v karaoke Keď Robo Mikla spieval v rockovej časti súťaže Slovensko hľadá Superstar pieseň Billyho Idola Rebel Yell, bolo to zjavenie. Na pódiu sa zrazu objavilo niečo autentické. Pre rock nikdy nebol rozhodujúci hlasový rozsah, intonácia alebo majstrovské zvládnutie techniky. Ľudia vždy mali radi rockerov najmä preto, lebo im verili. Či to boli Rolling Stones, Sex Pistols, alebo Nirvana. Rockeri málokedy žili podľa vegánskych príručiek a marketingových plánov - ale boli naozajstní. Mikla je rocker, alebo tak aspoň pôsobí. V marketingovom produkte musel zákonite naraziť. O rockerskom živote niečo vie manažér Jany Kirschnerovej Jozef Šebo, ktorý s rôznymi kapelami zažil divoké bohémske časy. "Už keď sa ma prvýkrát pýtali, čo si myslím o SuperStar, povedal som im, že je to teror a môže to byť nebezpečné zdraviu. To sa teraz potvrdilo. Mikla to psychicky nezvládol, a vôbec sa mu nečudujem. Pre slobodného človeka je ťažké vydržať niečo takéto nedôstojné, diktát, čo má robiť o deviatej a čo o desiatej a či môže ísť na záchod. Mikla je chuligán, ako sme boli my s Ďurom Černým z Tublatanky. Dokonca proti nám je Mikla abstinent - čo je to 1,4 promile? Páči sa mi názor Paľa Hammela, ktorý povedal, že keby mu v osemnástich nejaký starý človek hovoril, ako má spievať, poslal by ho do čerta. SuperStar je predovšetkým SuperBiznis a neviem, či má kapitalizmus vyzerať práve takto." Juraj Černý bol bubeníkom v skupinách Tublatanka či Divná zostava. Hovorí, že Mikla mu bol zo všetkých účastníkov šou najsympatickejší. "Jediný tam smrdel životom. Problém nie je v tom, či je chuligán, alebo nie, lebo ľudia sú rôzni. Mám však obavu, že z tohto sa stane jeho osobná tragédia, že to nerozchodí. Stať sa megahviezdou na pár mesiacov s tým, že v živote nič poriadne nedokázal, nezvládnuť to, do toho alkohol... nevyzerá to dobre. K rebelantstvu: Rockeri, ktorí rozbíjajú hotelové izby, mali za sebou roky ťažkej driny a kariéry, ktorá ich vynesie na piedestál. Ale iný prípad je, keď hotelovú izbu rozbije nejaký opitý pubescent." Je vedľajšie, aké boli dôvody Miklovho odchodu, či odišiel sám, alebo odísť musel. Dokonca je jedno, ako spieva. Jasné je, že prišlo ku konfliktu slobodného indivídua s chladným systémom. Kurt Cobain by o tom vedel hovoriť - keby mohol. MARIAN JASLOVSKÝ |