Nový šampión krasokorčuliarskeho sveta Stéphane Lambiel, priznáva heltvétsky denník Tagblatt, očaruje kvalitami, ktoré veľmi nepasujú do predstavy typického Švajčiara: spontánnosťou, bujným temperamentom a nákazlivou emocionalitou.
"Prúdi mi v žilách latinská krv. Mama má portugalských predkov," vysvetľuje ani nie dvadsaťročný lausannský študent medicíny. "S ním musíte stále žartovať," tvrdí jeho kondičná trénerka Majda Scharlová.
Lambiel v živote nestál na veľkom podujatí na stupňoch víťazov. Až vo štvrtok. A hneď na najvyššom. Navyše v Moskve. "Vyhrať svetový šampionát v bašte tohto športu, to mi pripadá priam ako sen," povedal. A jedným dychom dodal: "Ešte šťastnejší by som však bol, keby som nad Pľuščenkom vyhral v priamom súboji. Správa o jeho odstúpení ma trochu rozladila."
Ruský obhajca, trojnásobný majster sveta, bol očividne zranený. Ale nikto zo súperov neveril, že v domácom prostredí uvoľní trón, nenastúpi na voľnú jazdu a ešte vo štvrtok odcestuje domov do Petrohradu. Všetkých konkurentov tým zaskočil. Naskytnutá šanca im zviazala nohy. Aj Lambielovi, ale menej ako iným.
Stéphane prišiel do Moskvy v pohode. "Zažil som tu najkrajší týždeň doterajšieho života," priznal sa. Pritom pred pol druha mesiacom si od zúfalstva trhal vlasy.
Vlani v októbri sa poharkal s trénerom Petrom Güttlerom, ktorý ho viedol od desiatich rokov. "Nadobudol som pocit, že Stéphane ma už nepotrebuje," povedal v denníku Neue Zürcher Zeitung rodák z Bernu, ktorý pracuje v jednej zo ženevských bánk a trénovaniu sa venuje iba popri zamestnaní. Na domácom šampionáte začiatkom januára však Lambiel zajazdil zúfalo. Vykrútil trénerovo telefónne číslo a obnovil s ním spoluprácu. "Odjakživa mal srdce a dušu, a keď sa pre čosi rozhodol, dal tomu všetko," vysvetľuje kouč, prečo prijal výzvu. "Už len jeho prítomnosť bola pre mňa dôležitá," priznal neskôr zverenec.
Temperamentný čiernovlasý mladík sa spontánne rozhodol, že musí naštudovať novú voľnú jazdu. Šesť týždňov pred svetovým šampionátom. Vybral si hudbu k sfilmovanej legende o kráľovi keltských Britov Artušovi. Prečo? ,,Lebo som kráľ," vysvetlil.
Dosiaľ bol však len kráľ piruet. Vďaka úžasnému, až ženskému rozsahu pohybov a vrodenej gracióznosti zvládne v rotačných figúrach najnemožnejšie polohy - odborníkov tým očaril už na premiére na ME 2001 v Bratislave.
Stéphane je perfekcionista a detailista. Choreografku Salomé Brunnerovú vraj sekíruje aj pre kostýmy: ,,Stále mu musím vymýšľať čosi špeciálne." Imitáciu rytierskeho brnenia na kostýme do novej voľnej jazdy si však navrhol sám - krajčírkam ho dovolil len ušiť.
Okrem toho je aj ctižiadostivý, usilovný a disciplinovaný. Inak by mu krajania v moskovskom hľadisku nezvonili na kravskom zvonci pri korunovácii. Mimochodom, prvým a posledným Švajčiarom s titulom majstra sveta bol pred 58 rokmi legendárny Hans Gerschwiller, žijúci v tom čase v Spojených štátoch.
Štvrtkový večer v Lužnikách bol večer pádov. "Hodné juniorského šampionátu B-kategórie," zvozila úroveň mužských jázd kanadská internetová stránka cybapress.ca.
Oni naozaj boli väčšinou juniori: zlatý Lambiel a bronzový Lysacek majú devätnásť, štvrtý Weir a šiesty Joubert rovných dvadsať, strieborný Buttle len o dva viac. Tiekli im nervy, vonkoncom neposkákali to, čo vedia. Chýbal im Pľuščenko. Vo zvyčajnej kondícii a forme by sa nevzrušovali nad tým, kto z nich zaujme jeho trón, a ich boj o striebro by mal o poschodie vyššiu úroveň, ako teraz ich boj o zlato.
MARIÁN ŠIMO
Kto je Stéphane Lambiel3 Narodený: 2. apríla 1985 v Martigny
3 Tréner: Peter Güttler, Cédric Monod
3 Bydlisko: Lausanne
3 Profesia: študent medicíny
3 Záľuby: film, hudba, tanec
3 ZOH: 2002 - 15. miesto
3 MS: 2002 - 18., 2003 - 10., 2004 - 4., 2005 - 1.
3 ME: 2001 - 9., 2002 - 4., 2003 - 5., 2004 - 6., 2005 - 4.