Ján Langoš vysvetľoval rekonštrukciu zväzkov. |
Bratislavské registre zväzkov sú trochu poškodené, ústavu sa však podarilo časť z nich zrekonštruovať. Pred voľbami v roku 1990 neznámy príslušník ŠtB vytrhol z registračných kníh deväť strán z obdobia od 5. až 18. novembra 1976 a 8. až 14. marca 1985. Na týchto stranách sa nachádzali okrem iného aj mená Vladimír Mečiar a Jaroslav Svěchota.
Aj keby sa dnes zistilo, kto to urobil, ide už o premlčaný trestný čin. Tieto strany sú na 60 percent už zrekonštruované. Podarilo sa to vďaka tomu, že ŠtB okrem evidencie v registračných knihách zakladala na jednotlivé osoby aj lístočky. Vlastnú evidenciu malo centrálne aj ministerstvo vnútra a od roku 1984 ju ŠtB uložila do počítača. Všetko sa teda evidovalo štyrikrát.
Podobne ako iné spisy aj v Bratislave bolo veľa živých spisov v decembri 1989 skartovaných. Príkaz na skartáciu dal prvý námestník ministra vnútra Alojz Lorenc. Ministrom vnútra vtedy nebol nikto.
Langoš včera povedal, že za túto skartáciu nesú politickú zodpovednosť predseda vlády Marián Čalfa a dvaja jej podpredsedovia Ján Čarnogurský a Valtr Komárek, pretože boli Lorencovými nadriadenými. Od polovice januára 1990 to bol potom minister vnútra Richard Sacher a na Slovensku Vladimír Mečiar.
Čarnogurský to včera odmietol. Vraj nevie o tom, že by sa ničili materiály. "Keď som sa dozvedel, že niekde sa údajne zväzky ničia, tak som si zavolal niektorého z námestníkov ministerstva, pričom spravidla išlo o generála Lorenca, a spoločne sme išli na označené miesto. Nikdy sme však nič nenašli," povedal.
Ústav včera zverejnil aj menný zoznam príslušníkov ŠtB, vojenskej kontrarozviedky a aj tajnej spravodajskej správy pohraničnej stráže. Chýba ešte zoznam Slovákov evidovaných na centrále ŠtB v Prahe. Všetky zoznamy sa budú ďalej dopĺňať, príslušníci ŠtB sú, napríklad, zatiaľ zverejnení len k roku 1989.
Na rad príde aj zoznam arizátorov a arizovaného majetku počas slovenského štátu z roku 1939 až 1945, ako aj zoznam spolupracovníkov bezpečnostných zložiek počas tohto obdobia. Občania sa tak dozvedia aj to, ako sa stal arizátor členom ústredného výboru komunistickej strany. (mož, sita)