ale nič nepodpísal a nikomu neublížil.
Europoslanec za SMK Arpád Duka-Zólyomy, ktorý sa včera vzdal funkcie podpredsedu strany, pracoval v minulosti 13 rokov v Úrade jadrového výskumu v ruskom meste Dubno. Raz do roka ho pravidelne kontrolovala ŠtB. "Prišiel niekto z československého veľvyslanectva a vyspovedal každého, kto tam pracoval, čo robí, kde sme boli na konferencii," povedal. Duka-Zólyomy s nimi hovoril vraj len o práci, ale vedel, že boli aj takí, čo hovorili o kolegoch.
Poslanec Smeru Dušan Muňko bol v rokoch 1976 až 1992 riaditeľom cestovnej kancelárie Slovakoturist, neskôr generálnym riaditeľom Saturu. Agentom ŠtB začal byť podľa zväzkov v roku 1982, hoci tvrdí, že nič nepodpísal, nedostával žiadne odmeny a mal zákaz cestovať napríklad na olympiádu.
Muňko včera nechcel hovoriť viac, ale v roku 2002 pre SME povedal: "Ktorý riaditeľ cestovnej kancelárie nebol na zoznamoch?" Ako riaditeľ dostával pokyny, kto nemôže byť pustený na Slovensko. "Napríklad novinárovi, ktorý prišiel loďou, som musel povedať, že nemôže cestovať do prístavu na Slovensko, a museli sme ho odviezť naspäť do Viedne. Nikdy som s nimi nespolupracoval."
Do mesiaca požiada Muňko o svoj zväzok a potom ho zverejní. Bol zverejnený aj v Cibulkových zoznamoch, ale len ako dôverník, kým v pravých zväzkoch je ako agent. Rovnako ako Jozef Banáš chce podať žalobu.
Predseda HZDS a poslanec Vladimír Mečiar je v zväzkoch zaevidovaný dvakrát. Najprv v rokoch 1974 až 1976 ako nepriateľská osoba, od marca 1986 je evidovaný znovu v kategórii, ktorá je zatiaľ neznáma. Mečiar bol po roku 1974 až do roku 1989 podnikovým právnikom v Skloobale Nemšová.
Poslanec KSS Karol Fajnor vedel, že bol vedený ako dôverník. "To, že zo mňa diletanti, ktorí rozkrádajú túto republiku, spravili agenta, ma uráža," povedal pre TASR. (mož)