
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen s rómskymi deťmi vo východoslovenských Jarovniciach. FOTO – ČTK
é.
Prvým krokom uplynulého roku sa koncom februára stal podpis zmluvy z Nice, ktorá určuje rozdelenie právomocí v Európe po rozšírení. Len čo v Bruseli dohrali mediálne fanfáry, začali sa objavovať špekulácie.
Najprv sa v apríli španielsky premiér José María Aznar opýtal, či rozšírenie nespôsobí jeho zaostalým regiónom stratu, keďže peniaze určené na rozvoj odídu na východ. Diskusia vyvrcholila, keď Rím pohrozil zablokovať rozširovanie, ak by sa po ňom chudobný taliansky juh mal ocitnúť bez peňazí na rozvoj. Zmluve z Nice napokon začiatkom júna uštedrili facku Íri, ktorí ju v referende odmietli. Európske médiá spustili kritiku voči tomuto sympatickému národu, ktorý aj napriek deklarovanému katolíckemu presvedčeniu chudobných kandidátov financovať nechce, hoci práve bohatšie krajiny Írov postavili na nohy.
Protirozširovacie reči napokon na summite v švédskom Göteborgu zastavili predstavitelia EÚ, keď vyhlásili, že v roku 2002 sa vstupné rokovania s kandidátmi ukončia.
Obdobie po tragických septembrových udalostiach prežívala únia v znamení pomoci Spojeným štátom. Brusel prinútili, aby vylepšil politiku spoločnej obrany a bezpečnosti. Keby teroristi nezavraždili nevinné newyorské obete, v europätnástke by sa sotva objavili hlasy, kritizujúce spoločnú zahraničnú politiku. Tá zostala v tieni diplomacií Londýna, Paríža či Berlína. „Malé“ štáty EÚ napomínali „veľké“ za to, že počas afganskej krízy konali na vlastnú päsť.
V polovici novembra sa opäť oživila diskusia o rozširovaní. EÚ oficiálne potvrdila, že 10 z 13 kandidátov, vrátane Slovenska, bude schopných splniť kritériá členstva.
Počas nadchádzajúceho španielskeho predsedníctva sa očakáva ukončenie vstupných rozhovorov s tými kandidátmi, ktorí splnia vstupné kritériá. Konkrétne dátumy sa zrejme sotva niekto odváži vysloviť. Jasnejšie je iba to, že ratifikácia vstupných dohovorov môže trvať do rokov 2004 až 2005.
Slovensko postupovalo uplynulý rok úspešne. Uzavreli sme 22 z 30 kapitol. Za dvanásť mesiacov sa tímu hlavného vyjednávača SR pri EÚ Jána Figeľa podarilo uzavrieť 12 kapitol. Tento rok by sme mali vstupné rozhovory zakončiť. Prídu však voľby: predstavitelia únie celý rok občanov SR vyzývali, aby „volili s rozumom“. (taa)