roku 2001, silne pripomína svet na konci roku 2000.
Jedna vyšinutá udalosť ešte neznamená, že nastali masívne teroristické útoky nového druhu. Tak ako jedno vojenské víťazstvo s takmer nulovými obeťami nad zrejme najhoršie vyzbrojeným režimom na svete ešte neznamená, že USA vynašli nový spôsob, ako vyhrávať vojny. A hoci americká odpoveď sa stala pre hostiteľov Usámu bin Ládina osudnou, on sám i jeho organizácia v hre zostali.
Aké ďalšie udalosti posledného roka niečo zmenili? Možno najdôležitejší bol samovražedný útok teroristov z Pakistanu na indický parlament z 13. decembra. Ak bude konfrontácia medzi Naí Dillí a Islamabadom eskalovať do skutočnej vojny medzi dvoma jadrovými susedmi, čo dnes vyzerá ako dosť možné, nedávne udalosti v USA a Afganistane sa môžu stať len predohrou k hlavnej udalosti.
Čo sa týka kvalitnejšieho života pre milióny ľudí, asi najdôležitejšie bolo víťazstvo Juhoafrickej republiky nad skupinou 39 farmaceutických spoločností, ktoré odmietali právo chudobných krajín na získanie lacných kópií patentovaných liekov proti príznakom AIDS.
Veľkým krokom bolo vydanie srbského exdiktátora Slobodana Miloševiča vojnovému tribunálu v Haagu, kde ho obvinili z genocídy. Čílsky exdiktátor Augusto Pinochet unikol ďalšiemu stíhaniu pre zlý zdravotný stav, ale princíp, ktorý položil práve Pinochetov prípad, tu je. Odteraz môžu aj bývalé hlavy štátov čeliť súdu, ak nariadia nezákonné zabíjanie.
V medzinárodnom práve došlo k dvom krokom vpred, ale k jednému veľkému vzad. Kampaň Bushovej administratívy za oslobodenie USA od záväzkov zakotvených medzinárodnými zmluvami začala odmietnutím kjótskeho protokolu o klimatických zmenách. USA potom rozložili konferenciu zacielenú na obmedzenie globálneho obchodu s malými zbraňami. Washington sabotoval snahy vyjednať posilnenie zákazu biologických zbraní a v decembri Bush odstúpil od sovietsko-americkej zmluvy o zákaze šírenia protiraketovej obrany (ABM).
Všetkých 180 ostatných štátov však súhlasilo s posilením dohody z Kjóto, hoci ju silne oslabuje absencia USA ako najväčšieho producenta skleníkových plynov, ako aj ústupky, ktoré získali Rusko, Kanada, Austrália a Japonsko, len aby sa nepripojili k USA.
Príbeh Ruska je príbehom úspechu roka. Sloboda tlače je stále pod tlakom a zmätky v ekonomike zostávajú, udial sa však vážny útok na korupciu, za čias Borisa Jeľcina prakticky bezuzdnú. Presadzuje sa moc zákona, vyberajú sa dane a postupujú základné reformy, ako napríklad právo vlastniť pôdu.
Vladimir Putin sa chopil šance, ktorú mu ponúkla náhla americká posadnutosť terorizmom, a počas trvania vojny v Afganistane v zásade dal svoju krajinu k dispozícii Západu. Jeho rozhodnutie mu prinieslo príjemné dividendy. Devätnásť štátov NATO otvorilo svoju náruč a sľúbilo jednať s Ruskom v „dvadsiatke“.
Na Blízkom východe sa perspektíva izraelsko-palestínskeho mierového urovnania, ktorá od vraždy premiéra Jicchaka Rabina v roku 1994 postupne bledla, napokon utopila v krvi. „Druhá intifáda“ sa premenila na ozbrojené povstanie proti izraelskej vláde, v ktorom sa šéf palestínskej samosprávy Jásir Arafat ocitol na vedľajšej koľaji. Izraelčania vložili svoje osudy do rúk majstra pyrrhových víťazstiev Ariela Šarona. Moslimi z ďalších štátov zasa očakávali, kto bude ďalším terčom útoku USA: Irak, Somálsko alebo Sudán?
Tým sa vraciame späť k teroristickej kríze, ktorej dopad na vývoj aj na miestach veľmi vzdialených od New Yorku či Kandaháru nemožno prehliadnuť. Táto kríza viedla napríklad ku konečnému rozhodnutiu Írskej republikánskej armády odzbrojiť sa, čo napokon zachránilo severoírsku mierovú dohodu pred pomalým umieraním. Po 11. septembri sa materiálna podpora IRA zo strany amerických Írov zo dňa na deň preťala.
Totálna mediálna pozornosť Svetovému obchodnému centru, bin Ládinovi, poštovým zásielkam antraxu a s tým spojeným veciami na takmer štyri mesiace totálne vzala vietor z plachiet protiglobalistickému hnutiu. Ešte v máji sa demonštrantom podarilo zrušiť zasadnutie Svetovej banky v Barcelone. V decembri je už namieste otázka: kde sú? Milovníci konšpiračných teórií si môžu odpovedať, ako sa im zapáči.
Mnoho nového a zopár trendov – ale menej svetoborných udalostí, než sa na prvý pohľad zdalo. Samozrejme, s výnimkou šokujúceho a totálne prekvapivého rozvodu Toma Cruisa s Nicole Kidmanovou…
Autor: Londýn(Autor je historik a publicista)