BRATISLAVA – Zdražovanie, ktoré nás čaká tento rok, ako prví pocítili fajčiari. Hoci cigarety mali zdražieť až od Nového roka, na mnohých miestach ich nebolo dostať a niekde boli už v závere roka drahšie.
Hoci výrazne by sa tento rok zdražovať nemalo – vláda sa vo volebnom roku rozhodla peňaženky voličov trochu ušetriť, niektoré ceny predsa len hore pôjdu.
Teplo a teplá voda – zvýšenie cien sa dotkne tých domácností, ktoré ho odoberajú od spracovateľov plynu.
Podľa výpočtov ministerstva financií bude priemerný nárast sumy vynaloženej za teplo aj teplú vodu na jednu takúto domácnosť predstavovať 151 korún mesačne. Pocíti ho približne tretina slovenských domácností.
Plyn pre podniky – veľkoodberateľom plynu sa zvýši cena o 19,3 percenta. Namiesto 5,50 až 5,90 Sk za kubík plynu budú podniky platiť 6,10 až 6,50 Sk. Dôvodom zvyšovania tejto regulovanej ceny je snaha o vyrovnanie cien, ktoré platia podniky Slovenskému plynárenskému priemyslu. Ten nakupuje plyn drahšie, ako ho predáva.
Opäť zdražie aj telefonovanie v pevnej sieti Slovenských telekomunikácií. Výnimkou budú iba miestne hovory do 150 sekúnd v silnej a 210 sekúnd v slabej prevádzke. V prípade medzimestských s výnimkou volaní od 50 do 210 sekúnd v silnej a do 430 sekúnd v slabej prevádzke. Drahšie bude aj surfovanie po internete pri pripojení ISDN. Výhodné nočné pripojenie za 2,50 Sk po 21. hodine sa postupne zmení na 18 Sk.
V priebehu roka určite stúpne aj cena novín. Už v roku 2000 stúpla cena novinového papiera o 25 percent, konkurenčný boj však väčšine médií nedovolil reagovať prispôsobením ceny svojich novín. Očakáva sa, že tento rok to vydavatelia nevydržia a budú musieť ceny zvýšiť. Odhady hovoria o jednej korune.
O päť až dvadsať percent viac – v závislosti od miesta bydliska a typu obydlia – zaplatíme za odvoz smetí. S hornou hranicou zdraženia musia počítať tie domácnosti, ktoré svoj odpad vyhadzujú do spoločných kontajnerov. Naopak, najmenej zdražie odvoz odpadu obyvateľom rodinných domov, ktorí svoje smeti ukladajú do malých odpadových košov.
Bežný motorista bude musieť zaplatiť viac aj za celoročnú diaľničnú nálepku – namiesto 400 až 600 korún. Autá s hmotnosťou nad tri a pol tony zaplatia viac o tisícku a s hmotnosťou nad 12 ton budú platiť o 2000 korún viac. Zavedú sa nálepky s platnosťou jeden a pätnásť dní.
Autor: jj, tk