Fidel Castro sa nezmenil. FOTO- REUTERS |
Rok po masovom zatýkaní disidentov na Kube bol režim Fidela Castra v medzinárodnej izolácii. Dnes sú to presne dva roky, čo dal kubánsky diktátor zatknúť a na mimoriadne vysoké tresty odsúdiť 75 svojich oponentov. Väčšina z nich stále sedí vo väzení, ale Castrov režim je z najhoršieho vonku. Európska únia po 19 mesiacoch diplomatické sankcie voči ostrovu zrušila.
Od februára sú tak vzájomné kontakty opäť v plnom prúde. Kubu už navštívilo niekoľko politikov a kubánsky minister zahraničia Felipe Pérez Roque je momentálne na európskej ceste. V Madride sa dokonca neplánovane stretol s premiérom José Luisom Zapaterom a kráľom Juanom Carlosom. To sú stretnutia na najvyššej úrovni, ktoré budú kubánske médiá propagovať ako úspechy kubánskej politiky.
Postoj Európy ku Kube sa zmenil. Castrove správanie k politickým väzňom však nie. Je pravda, že druhé výročie vlny zatýkania si bude 14 väzňov pripomínať na slobode. Castro ich pustil v čase, keď Madrid už niekoľko mesiacov loboval za zmenu vzťahov medzi Havanou a Bruselom.
"Žiadna zmena na Kube nenastala. Medzi prepustenými väzňami je len jediný významný disident spisovateľ Raul Rivera. Vďaka kontaktom s príbuznými vieme, že všetci prepustení sú vo veľmi zlom zdravotnom stave. Vo väzení mohli zomrieť, a tým vyrobiť Castrovmu režimu ďalší medzinárodný škandál," hovorí Milan Nič z nadácie Pontis.
Podobné gesto už Castro urobil v minulosti viackrát, ale zakaždým si ho starostlivo zvážil. "Väčšinou to boli ľudia chorí alebo tesne pred vypršaním trestu," hovorí Nič.
Na terajších stretnutiach s kubánskymi predstaviteľmi Európania žiadajú prepustenie zvyšných 61 disidentov, tak ako sa na tom v januári dohodla európska dvadsaťpäťka. Žiadnu priaznivú odpoveď však zatiaľ nedostali. V Madride kubánsky šéf diplomacie povedal, že o ich prepustení môžu rozhodnúť iba súdy, a tie sú na Kube rovnako nezávislé ako v Španielsku.
Ak sa aj objavia ústretovejšie vyjadrenia, tak v rovnakej vete ako žiadosť, aby Európska únia nepodporila kritickú rezolúciu Komisie OSN pre ľudské práva, ktorá momentálne zasadá v Ženeve.
Európska únia vymenila politický tlak za konštruktívny dialóg. Otázka je, ktorý z týchto dvoch modelov pomôže väzneným a prenasledovaným Kubáncom väčšmi. Sankcie pozastavili na pol roka, potom bude Brusel vzťahy s Kubou opäť prehodnocovať. Dôležitejšie ako to dnešné výročie tak bude júnové rozhodnutie únie. Vtedy sa ukáže, či má pre Európu väčší význam Castro, alebo jeho oponenti.