Bush posiela Wolfowitza do Svetovej banky. Nie je jasné, či to znamená oslabenie alebo posilnenie vplyvu neokonzervatívcov. FOTO - REUTERS |
Biely dom, niekedy pred dvoma rokmi: minister obrany Donald Rumsfeld sa na stretnutí u prezidenta s jemu typickou bohorovnosťou spýtal, čo je to ten poradca pre národnú bezpečnosť a kto to vlastne je? Condoleezza Riceová sa k nemu naklonila a povedala: "Don, to som ja."
Týždenník Newsweek takto opísal časy najväčšej Rumsfeldovej slávy v Bielom dome. Bolo to v čase okolo útoku na Irak a George Bush počúval najmä jastrabov. Tak aj v Amerike volajú zástancov tvrdej línie. V tom čase tam patril viceprezident Dick Cheney, minister obrany Rumsfeld, jeho námestník Paul Wolfowitz a námestník ministra zahraničia John Bolton.
Dnes je všetko inak. Riceová je ministerkou zahraničia a keby sa jej chcelo, mohla by sa tváriť, že Rumsfeld neexistuje. Riceová je Bushovou hviezdou a jastrabi postupne odlietajú.
Boltona posiela Bush do OSN, kde by mal tento odporca svetovej organizácie zastupovať Spojené štáty. V stredu oznámil, že Wolfowitz poputuje do Svetovej banky. Potichu sa už špekuluje, že dni má v administratíve zrátané aj Rumsfeld.
Zdá sa, že sa jeho časy skončili. Bush už nechce byť vojnovým prezidentom, teraz je čas pre diplomaciu. A tú vedie Riceová.
Európa, pre ktorú sa Wolfowitz, Bolton a Rumsfeld stali symbolmi zlej Ameriky, ktorá nepočúva svojich spojencov, a robí si, čo chce, sa však nemôže radovať. Nielen preto, že Bush je napriek zmenám stále ten istý človek a konzervatívne názory, ktoré liberálnejšej Európe nesedia, s niekoľkými mužmi z Bieleho domu neodídu. Wolfowitz ani Bolton totiž svetu nezmiznú z očí. Naopak, budú presadzovať americkú politiku na medzinárodnej úrovni. Budú teda robiť presne to, čím posledné štyri roky opovrhovali.
V prípade Paula Wolfowitza sa hovorí, že Bush chcel šokovať. Podľa prvých reakcií sa mu to podarilo. Nešlo mu však o zdesenie z mena, ktoré si svet spája s vojnou v Iraku. Wolfie, ako ho volá Bush, podľa analytikov odchádza do Svetovej banky s veľkou úlohou. Ľudia z jeho okolia hovoria o konci korupčných reťazí. Svetová banka rozdeľuje peniaze na rozvojovú pomoc. Wolfowitz chce zabrániť, aby končili v rukách skorumpovaných lídrov.
Z Európy však počuť, že Svetová banka je ohrozená. Wolfowitz vraj bude pretláčať do rozvojovej pomoci politiku.
Americké médiá sa zhodujú, že posledné Bushove menovania nevysielajú jednoznačný signál: z Bushovho najužšieho okruhu odchádzajú takzvaní neokonzervatívci. Bush tak čistí priestor pre Riceovú, ktorá má stále viac pod palcom nielen zahraničnú, ale aj obrannú politiku.
Bush ich však nevyhadzuje na ulicu. Vysiela ich do sveta, a to znamená, že politika, ktorú presadzovali, sa zásadne nebude meniť. Dôkazom by mohol byť najväčší hit Washingtonu posledných dní: šírenie demokracie na Blízkom východe. Jej najväčším propagátorom bol práve Wolfowitz.