BRATISLAVA, BRUSEL - Socialisti a liberáli v Európskom parlamente majú pochybnosti o slovenskej zmluve s Vatikánom o výhrade svedomia, ktorú má prijať Národná rada. "Pasáž o výhradách svedomia dáme na posúdenie právnikom Európskej únie, nech rozhodnú, či Slovensko neporuší podpisom európsku legislatívu," hovorí belgická poslankyňa Strany európskych socialistov Véronique De Keyserová.
Ministra spravodlivosti Daniela Lipšica z KDH táto diskusia prekvapuje. Hovorí, že zmluva len určuje rozsah, v ktorých oblastiach sa môže výhrada svedomia uplatniť, ale podmienky vždy stanoví zákon. "Nie je teda samovykonateľná a náš vnútroštátny zákon určí pre všetkých ľudí s vierou alebo aj bez viery, aké sú podmienky uplatňovania výhrady svedomia," povedal.
Právnik Radoslav Procházka si nemyslí, že zmluva s Vatikánom o výhrade svedomia porušuje európsku legislatívu. Podľa neho ústava priznáva medzinárodnej zmluve s Vatikánom rovnakú právnu silu ako Zmluve o pristúpení k Európskej únii a iným medzinárodným zmluvám. Sú si rovnocenné a majú prednosť len pred slovenskými zákonmi.
V Európskom parlamente možno očakávať diskusiu o pozícii konzervatívcov v otázkach náboženstva, práv žien na umelé prerušenie tehotenstva či otázkach svedomia. Mali by ju iniciovať socialisti.
Podľa De Keyserovej sa Vatikán pokúša cez niektoré nové členské krajiny ovplyvňovať politiku únie, čo považuje za neprípustné. Šéf európskych liberálov Graham Watson zase povedal, že pozoruje návrat katolíckeho fundamentalizmu do európskej politiky.
Podpredseda KDH Vladimír Palko hovorí, že aj v západnej Európe sú extrémisti. "Tých, ktorí ste menovali, radím k extrémistickej časti západoeurópskej politickej scény," povedal SME. Jeho stranícka kolegyňa, europoslankyňa Anna Záborská hovorí, že zmluva o výhrade svedomia sa účelovo interpretuje. Postoj európskych socialistov označila za "propagandistický". Podľa Záborskej im chýbajú informácie, veci vytrhávajú z kontextu a ďalšie názory len nadväzujú na takéto postoje.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek je, naopak, rád, že ich argumenty sa dostali aj za hranice Slovenska. "Snáď pod týmto tlakom vláda a parlament neprijmú výhradu svedomia v takom rozsahu, ako je predložená," hovorí.
Peter Zsapka z Centra pre európsku politiku považuje vyjadrenia európskych socialistov a liberálov za politickú demagógiu. Reči o posilňovaní vplyvu Vatikánu na politiku únie sú podľa neho absurdné.
Kedy bude Zmluvu medzi Slovenskom a Vatikánom a dohody medzi Slovenskom a 11 registrovanými cirkvami o výhrade svedomia schvaľovať vláda a parlament, zatiaľ nie je jasné. Mohlo by to byť ešte tento polrok.
Autor: sp