FOTO - REUTERS |
Čubajsova kariéra sa začala na začiatku 90. rokov, keď sa v prvej vláde prezidenta Borisa Jeľcina ujal privatizácie ako vicepremiér. Vyslúžil si povesť autora najdivokejšieho, najšialenejšieho a najnespravodlivejšieho rozdelenia obrovského štátneho majetku v histórii.
Ruská verejnosť ho obviňuje, že z hŕstky vyvolených urobil miliardárov a z väčšiny obyvateľstva žobrákov. Čubajs však dodnes tvrdí, že nemal na výber, pretože si volil medzi divokým komunizmom a divokým kapitalizmom. V takej situácii sa rozhodol pre kapitalizmus so všetkými jeho mínusmi.
Charizma nikdy nepatrila k jeho silným stránkam a ako verejný politik sa príliš neosvedčil. Zato mal skvelé výsledky v kuloároch, pri zákulisných rokovaniach s podnikateľmi a organizovaní tajných sprisahaní v mene víťazstva demokracie.
V roku 1996 svojráznym spôsobom zabezpečil podporu vtedy už nemohúcemu Borisovi Jeľcinovi v prezidentských voľbách. Veľkým podnikateľom rozdal ďalšie obrovské časti štátneho majetku za to, že Jeľcina podporili svojím vplyvom a peniazmi. Čubajs tvrdí, že chcel za každú cenu zabrániť príchodu komunistov, a iná možnosť jednoducho nebola.
Čubajs dovolil talentovaným mladým, dravým a prozápadne orientovaným mužom, aby si za babku rozobrali bane, ropné vrty, nerastné bohatstvo a gigantické továrne. Počas krátkeho času de facto rozdal 80 percent štátneho priemyslu.
Jeho zásluhou sa zrodili miliardári ako Vladimír Gusinskij, Boris Berezovskij, Roman Abramovič, ale aj Michail Chodorovskij. Prví dvaja žijú v nútenom exile, Chodorovskij sedí v ruskom väzení.
Čubajs si však stále udržiava obrovský vplyv aj moc. Od roku 1998 je šéfom akciovej spoločnosti s väčšinovým štátnym podielom RAO JES (Jednotný energetický systém) a elektrickým vedením pospájal bývalé sovietske republiky pevnejšie, ako prezidenti desiatkami zmlúv.
Teraz vymyslel geniálny plán reorganizácie gigantu: chce ho čiastočne privatizovať. Ak by sa stal obeťou atentátu, najskôr by podnik kráčal úplne iným smerom.
Okrem toho je Čubajs hybnou silou aj sponzorom jednej z demokratických strán - Zväzu pravých síl.
Aj tí najskúsenejší politológovia krútia hlavami nad nesmrteľnosťou Čubajsa. Pritom nie je tajomstvom, že chce v roku 2008 podporiť kandidatúru Michaila Kasjanova na prezidenta Ruska, že už v predchádzajúcich voľbách agitoval proti Putinovi, že jeho vzťahy s Kremľom sú viac ako napäté a že odsudzuje zatknutie Chodorovského a prenasledovanie spoločnosti Jukos Kremľom a Putinom osobne.
Kto z mnohých jeho nepriateľov stojí za atentátom?
Autor: agentúra Epicentrum pre SME