Doteraz štát dotáciu súkromným vysokým školám dával len za určitých podmienok. Ak poslanci v marci zákon schvália, dostanú ju automaticky.
Ministerstvo školstva považuje zrovnoprávnenie financovania súkromných a verejných vysokých škôl za nie príliš šťastné, ale uspokojivé riešenie. "Vnímam to ako rozumný kompromis, na základe ktorého má zákon podporu celej koalície," povedal minister školstva Martin Fronc.
Ministerstvo financií, ktoré zrovnoprávnenie navrhlo, je spokojné. "Dnes na Slovensku študuje na súkromných vysokých školách len jedno percento študentov, čo je najmenej z krajín Visegrádskej štvorky," povedal minister Ivan Mikloš.
Rektor Univerzity Komenského František Gahér hovorí, že "zrovnoprávnenie" potiera akékoľvek základné pravidlá rozpočtového hospodárenia. "Verejné a súkromné vysoké školy fungujú v inom legislatívnom prostredí. Ak napríklad súkromná vysoká škola dosiahne zisk, môže ho po zdanení rozdeliť medzi vlastníkov, ktorí ju založili. Štátne dotácie sa tak môžu ľahko dostať do súkromných rúk, čo je z pohľadu zákona o rozpočtových pravidlách vo verejnej správe neprijateľné," tvrdí.
Ak zisk dosiahne verejná škola, musí ho rozdeliť do fondov na ďalší rozvoj. Navyše, verejné školy sú pripojené na štátnu pokladnicu, čo štátu umožňuje ich stále kontrolovať. Súkromné vysoké školy na ňu pripojené nie sú. Podľa Gahéra budú po prijatí zákona verejné školy v nevýhode.
Panuje tiež obava, že balík peňazí na vysoké školstvo sa už dnes rozdeľuje medzi priveľké množstvo univerzít a nové súkromné školy to ešte zhoršia. Hovorca ministerstva financií Peter Papanek tvrdí, že nie. (sr)